Arcada Galați – Unirea Dej 1-3, în primul meci din play-off – VOLEI MASCULIN

Unirea Dej - Zalau volei masculin (2)

Clubul de volei Unirea Dej a câștigat cu 3-1 meciul disputat în această după-amiază, de la ora 17, contra echipei Arcada Galați. Acesta a fost primul meci din play-off-ul (grupa 5-8) Diviziei A1.

Dejenii au condus ostilitățile în primul set (3-5, 5-8, 7-12) și au avut în permanență avantaj pe tabela de marcaj, la al doilea time-out tehnic conducând cu 14-16. În cele din urmă, după un final extrem de echilibrat (22-23, 24-24), uniriștii s-au impus cu 26-24.

Gălățenii au început mai bine runda secundă (5-3), dar s-au văzut egalați la 10. La al doilea time-out tehnic, gazdele aveau o diferență de un singur punct, 16-15, însă dejenii au turat motoarele, s-au desprins la 3 lungimi (20-23) și apoi și-au adjudecat setul cu 23-25.

După numai câteva minute scurse din setul 3, tabela indica 1-5 și oaspeții se gândeau deja la meciul de mâine. Cum socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg, gălățenii s-au mobilizat excelent, au egalat la 8 și chiar au trecut în avantaj (14-11, 17-12). Elevii lui Victor Lazăr și Tibi Szilagyi au reușit să se apropie la 2 puncte (16-18), însă nu a fost suficient (23-19), gazdele câștigând runda cu 25-20.

În ultimul set, experiența voleibaliștilor din Dej și-a spus cuvântul (5-6, 6-10, 8-14), aceștia controlând setul în întregime (11-16, 14-19, 17-22). În final, Unirea a răpus Arcada cu 25-21, și a câștigat meciul cu 3-1.

Mâine este programat să se dispute la Galați, în Sala Sporturilor ”Dunărea”, meciul secund dintre cele două echipe, întâlnirea urmând să aibă loc de la ora 14. Dacă gălățenii câștigă partida de mâine, luni va avea loc meciul decisiv dintre cele două formații.