AS Viile Dejului – AS Progresul Nireș 3-1, în finala Cupei României – Zona Dej – FOTO/VIDEO

Viile Dejului - Progresul Nires (2)

AS Viile Dejului s-a impus cu 3-1 în finala Cupei României – Zona Dej contra echipei Progresul Nireș. Partida s-a disputat în această după-amiază, de la ora 14, pe Stadionul Municipal Dej.

Prima ocazie a meciului s-a înregistrat în minutul 6, când Mureșan M. a scăpat singur spre poartă, pe partea stângă, dar a trimis în bară din numai 6 metri, deși nu era marcat de nimeni. Patru minute mai târziu, Astalîș a executat excelent o lovitură liberă de pe partea dreaptă, Trif a pus latul și a înscris pentru 1-0. Nireșul a reușit să restabilească egalitatea în minutul 23. Popan a șutat de pe partea stângă, l-a întins pe Tecar, însă portarul nu și-a putut salva echipa de la primirea golului.

În minutul 30, Astalîș l-a pus la grea încercare pe Rus, dar șutul său de la 35 de metri a fost parat. Baneas a fost la un pas să își readucă echipa în avantaj, în minutul 35, însă balonul trimis de el s-a scurs pe lânga bara din stânga portarului Progresului. Vereș a încercat să îl surprindă pe portarul din Viile Dejului cu un șut de la mare distanță, dar goalkeeper-ul ”albaștrilor” a fost la post. La una dintre ultimele faze ale primei reprize, decarul echipei Viile a executat un corner, mingea a ajuns la Petrean, care din 3 metri a trimis peste transversală. Până la pauză, doar portarul Tecar a mai avut o intervenție fabuloasă la șutul lui Vereș.

După pauză, în minutul 50, Zelencz a șutat puternic din lovitură liberă de la marginea careului mare, execuția sa fiind însă fără succes pe tabela de marcaj. Cele două formații au căzut fizic în ultimele 20 de minute, diferența fiind făcută de execuții spectaculoase. Mai întâi Sălătioan a fost autorul unui eurogol de la 25 de metri, fază la care Rus s-a văzut învins pentru a doua oară. Din nefericire pentru fotbaliștii din Nireș, golul trei a venit și el în minutul 85. Astalîș a prins un șut fabulos din poziție centrală, de la aproximativ 20 de metri, iar Viile avea 3-1 pe tabelă. Până la final, doar Popan putea să reducă din diferență. Acesta a driblat tot ce i-a ieșit în cale, însă ajuns în fața porții nu a mai avut forță să trimită mingea în ațe.

La finalul celor 90 de minute de joc, tabela de marcaj a indicat AS Viile Dejului – AS Progresul Nireș 3-1. Ambele echipe au fost premiate cu cupe, urmând ca Viile să continue aventura în Cupa României.

Viile Dejului: 1. Tecar, 2. Tarța, 4. Mureșan A., 3. Petrean, 5. Marton, 22. Baneas, 8. Vancea, 94. Trif, 10. Astalîș, 88. Mureșan M., 77. Gujan. Rezerve: 6. Sălătioan, 69. Niste, 11. Nemeti, 9. Lukacs, 15. Pop G., 7. Cociș, 17. Groza.

Progresul Nireș: 1. Rus M., 3. Kovacs M., 19. Chiș, 8. Buculei, 5. Vereș, 6. Mălinaș, 7. Popan, 20. Cîmpean, 14. Ghișan, 15. Baciu, 18. Zelencz. Rezerve: 16. Rus P., 11. Epure, 13. Conțiu, 2. Rusu L.

Meciul a fost arbitrat de Flaviu Băieșu, ajutat la cele două linii de Georgiu Claudiu și Georgiu Ionuț. Observator a fost Andrei Bradea.

Vezi mai multe fotografii pe pagina de facebook Dej24.ro. Click AICI!

Protejat cu parola. Introdu parola pentru a vedea comentariile.