AS Viile Dejului, CAMPIOANĂ la fotbal pe zona Dej – GALERIE FOTO

AS Viile Dejului - Progresul Nires (12)

AS Viile Dejului este noua campioană a Ligii a V-a – Zona Dej, după ce a învins astăzi, pe teren propriu, AS Progresul Nireș cu scorul de 5-2.

Partida dintre AS Viile Dejului și AS Progresul Nireș, programată astăzi, cu începere de la ora 13, pe terenul de fotbal din Viile Dejului, a contat pentru etapa a XXIV-a a Ligii a V-a – Zona Dej. Gazdele au controlat ostilitățile pe parcursul întregului meci (în special în a doua repriză), reușind să puncteze de cinci ori prin Daniel Popan (x2), Darius Biriș, Radu Trif și Paul Silași. De menționat că Nireșul a condus cu 2-1 la pauză, grație celor două reușite semnate de Zelencz, și că echipa din comuna Mica a avut mai multe absențe importante.

Înaintea acestei întâlniri, Viile Dejului (locul 1) și Progresul Nireș (locul 2) erau despărțite de doar trei puncte în clasament (56, respectiv 53), astfel că o victorie a oaspeților putea relansa campionatul cu două etape înainte de final.

În urma rezultatului înregistrat în derby-ul de azi, AS Viile Dejului a devenit campioana Ligii a V-a – Zona Dej.