CRONICĂ – FC Unirea Dej – Gaz Metan Mediaș II 0-0. Gazdele puteau da lovitura pe final – FOTO/VIDEO

unirea-gaz-metan-medias-ii-fotbal-34Echipa de fotbal Unirea Dej a remizat, scor 0-0, pe teren propriu, cu Gaz Metan Mediaș II, într-o partidă contând pentru etapa a VII-a a seriei a V-a din Liga a III-a.

Buziuc, în minutul 7, a fost la un pas de a deschide scorul – profitând de o gafă în defensiva Unirii -, dar Szekely a fost atent și l-a blocat la timp. De cealaltă parte, câteva secunde mai târziu, Bălțoi a trimis primul șut spre poarta adversă și l-a încercat pe Florea. În minutul 21, Plăian a șutat pe jos, de la 13 metri, și a fost la un pas să îl păcălească pe goalkeeper-ul Gazului. La jumătatea primei reprize, Zaharia a executat o lovitură liberă de la marginea careului mare, poziție centrală, însă Szekely a reținut cu mult calm și a repus imediat mingea în joc.

În minutul 31, Ferhaoui a bătut o lovitură liberă în stânga portarului, Florea a respins în lateral, însă Bălțoi nu a ajuns la timp și a făcut un fault dur în încercarea de a trimite balonul în plasă. Până la pauză, doar Ignat și-a mai încercat norocul cu un șut de la 20 de metri, peste poarta Unirii.

Florin Blaj a ”semnat” prima ocazie de gol, după reluarea meciului de la Dej. Lovitura sa de cap, din centrarea lui Podină, a trecut pe lângă poarta medieșenilor. În minutul 53, același Blaj a driblat doi adversari și a pătruns în careu, dar șutul său a fost deviat. La faza următoare, la un corner executat de pe dreapta, portarul Florea a scăpat balonul din brațe, însă Kis nu a reușit să îndeplinească o simplă formalitate, din trei metri.

În minutul 58, Trif a executat o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, dar Szekely a fost la post. Tot oaspeții au încercat să deschidă scorul două minute mai târziu. Zaharia a pătruns în careu pe partea stângă și a trimis în forță, fără noroc, pentru că Szekely a prins din nou o zi mare și a respins cu piciorul.

Dejenii au prins curaj în ultimele 30 de minute de joc și au urcat cu aproape toată echipa în terenul Gazului forțând obținerea celor trei puncte. În minutul 74, Giurgean a ”bifat” cea mai mare ocazie de gol a Unirii, șutul său senzațional zguduind transversala. O ocazie uriașă s-a înregistrat și în minutul 80. Ferhaoui l-a găsit excelent pe Bălțoi, dar fostul dinamovist – scăpat singur – a încercat un dribling în careu – în loc să șuteze din prima – și a ratat o șansă mare de a puncta. Pe finalul meciului, Ferhaoui s-a îndreptat în viteză spre poarta apărată de Florea, dar reflexul portarului medieșean a făcut ca tabela să rămână intactă.

FC Unirea Dej – Gaz Metan Mediaș II s-a încheiat 0-0, iar dejenii mai acumulează un punct în clasament, la capătul unui meci destul de echilibrat, dominat, totuși, de gazde în partea secundă.

FC Unirea Dej: 27. Szekely, 19. Podină, 21. Kis, 5. Bota, 3. Plăian, 26. Blaj Al., 94. Ferhaoui, 10. Munteanu, 8. Giurgean, 18. Blaj Fl., 29. Bălțoi. Rezerve: 22. Sabo, 7. Bogdan, 6. Kovacs, 11. Papp, 9. Iovu, 15. Rus, 20. Esiogu. Antrenor: Gheorghe Barbu.

Gaz Metan Mediaș II: 82. Florea, 9. Stancu, 14. Porav, 4. Pușchtu, 7. Trif, 16. Călbază, 8. Ignat, 11. Zaharia, 27. Lupu, 19. Predescu, 10. Buziuc. Rezerve: 1. Cîmpianu, 28. Săvuț, 15. Răduț, 6. Drăghiță, 5. Țili, 20. Iorga, 23. Covaci. Antrenor: Constantin Hanc.