CS Budokan Ryu, rezultate notabile la Campionatul Național de Karate WKC – FOTO

campionatul national karate WKC (1)

Sala Sporturilor Agronomia din București a găzduit sâmbătă cea de-a XV-a ediție a Campionatului Național de Karate WKC pentru cadeți, juniori și seniori, iar duminică a avut loc Campionatul Național de Karate Universitar 2015, desfășurat tot sub egida WKC.

Campionatul Național de Karate WKC a fost ultima treaptă de verificare și selecție pentru Campionatul European WUKF din Belgia, care va avea loc în iunie. Organizat sub egida Federației Române de Karate WKC, concursul a adunat la start aproape 300 de sportivi și 83 de echipe, reprezentând 43 de cluburi din întreaga țară.

Campionatul Național de Karate WKC pe anul 2015, cu cele două ediții de Copii și Seniori, a avut o participare record cu un total de peste 900 de sportivi. De asemenea, competiția a fost organizată sub patronajul Ministerului Tineretului și Sportului (Puiu Garba – inspector în cadrul MTS – fiind prezent ca de altfel la toate competițiile majore), precum și sub patronajul Comitetului Olimpic Român. Nivelul tehnic a fost unul deosebit de înalt, sportivii întrecandu-se la probele de kata și kumite, atât la individual, cât și la echipe, într-o sala plină de spectatori și susținători.

Clubul Sportiv Budokan Ryu a participat cu 5 sportivi la acest concurs reușind să obțina rezultate notabile.

Astfel, medalie de aur și titlu de campion național au obținut sportivii PĂNESCU ALEXANDRU, BOTA VLAD și  GUBANI MARIAN la proba de kumite echipe masculin 13-14 ani.

Vicecampioană națională s-a întors BOCA DENISA care a obținut medalie de argint la kumite individual feminin 15-17 ani. Aceasta s-a mai întors la Dej cu o medalie de bronz și un loc 4 la kumite echipe feminin 15-17 ani, respectiv kumite echipe rotativ.

Medalii de bronz au au agățat la gât sportivii ROMAN SERGIU împreună cu PĂNESCU DORIN și BOGDAN STROIE la kumite echipe masculin 15-17 ani. Sportivul PĂNESCU DORIN a obținut bronzul și la proba de kumite individual.

Antrenorii Clubului Sportiv Budokan Ryu, Bogdan Savu și Paula Groșan transmit felicitări sportivilor pentru rezultatele obțunute și mulțumesc pentru sprijin Primăriei Dej, Consiliului Local Dej, primarului Morar Costan, precum și tuturor sponsorilor și colaboratorilor.

Pentru cei interesati de sportul de performanță și nu numai, CS Budokan Ryu își desfășoară antrenamentele în Dej, Gherla și Beclean. Pentru înscrieri și informații: 0757 434 728 sau la sălile de antrenament.