Cu dejeanul Adi Falub pe bancă, ”U” Cluj se califică în finala Cupei României

U Cluj CFR Cluj

„U” Cluj a învins CFR Cluj la loviturile de departajare, scor 4-2, și s-a calificat în finala Cupei României. Cu dejeanul Adrian Falub pe bancă, ”șepcile roșii” merg în finala competiției după 50 de ani de așteptare.

La fel ca în meciul tur, de pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”, partida de aseară s-a încheiat 0-0. În prima repriză, gazdele au încercat mai mult și au forțat marcarea unui gol, însă nu prea au avut imaginaţie. CFR-iștii s-au bazat pe cartea contraatacului, dar fără succes pe tabela de marcaj. În repriza secundă, feroviarii au fost mai periculoși prin Păun și puteau da lovitura. Veselovsky și-a ținut echipa în meci și a apărat tot ce a fost de apărat.

După două meciuri, cele două echipe n-au reuşit să marcheze niciun gol și astfel s-a mers în prelungiri. Scorul a rămas 0-0 și s-a trecut la executarea penalty-urilor. Acolo Veselovsky a apărat șuturile lui Larie și Petrucci, iar ”U” Cluj s-a calificat în finala Cupei României.

”Ne bucurăm mult, am dărâmat mitul ăla potrivit căruia CFR-ul câștigă trofee la noi acasă. Am exersat loviturile de la 11 metri săptămâna asta, pentru că am exersat meciul de așa natură încât să nu primim gol. Declarația lui Trica a fost un factor motivațional pentru noi. El a zis că a câștigat cele mai importante trofee pe terenul nostru, dar uite că acest lucru s-a schimbat. Visul meu e să joc cu U într-o cupă europeană. Uite că a acum jucăm măcar o finală, ceea ce e inimaginabil pentru noi acum. Nu am mai jucat o finală de 50 de ani”, a declarat dejeanul Adrian Falub, antrenorul ”U” Cluj la Special (sport.ro).