Dejeanul Ciprian Deac a marcat un gol de trei puncte la Giurgiu

Fotbalistul dejean Ciprian Deac a adus victoria formației sale, CFR Cluj în fața echipei Astra, grație unui gol reușit în partea a doua a jocului.

CFR Cluj s-a impus cu scorul de 1-0 la Giurgiu, datorită golului marcat de fotbalistul dejean Ciprian Deac, la șase minute după reluarea reprizei a doua. Pentru clujeni a fost primul gol marcat după trei etape de campionat (0-2 cu Dinamo, 0-0 cu Viitorul şi 0-0 cu FCSB), iar echipa antrenată de Vasile Miriuţă a ajuns la 33 de puncte, patru sub FCSB şi unul sub Viitorul lui Hagi.

Golul marcat Ciprian Deac, cu un şut foarte bine plasat la colţul lung, i-a adus CFR-ului toate cele trei puncte puse în joc. În urma acestui rezultat, Astra a ajuns la cinci înfrângeri în cele şapte etape din play-off disputate până în prezent, în timp ce feroviarii au ajuns la borna 33 în clasament.

În ceea ce privește un posibil transfer, Ciprian Deac a declarat după meci că: ”mă gândesc să rămân, pentru că de la anul am înţeles că va fi un proiect prin care să ne batem la campionat. Vom ieşi din insolvenţă şi vom juca an de an în Europa. Eu cred că echipa va ieşi din insolvenţă. Gândul meu e să rămân la Cluj. Cred că toate probleme se vor rezolva”, potrivit DigiSport.

În momentul în care a fost întrebat cum ar reacţiona în cazul în care ar fi convocat la națională de selecționerul Daum, fotbalistul dejean Ciprian Deac a dat un răspuns surprinzător: „Văd alţi jucători care sunt peste mine. Eu doar mă bucur că dau totul pe teren pentru CFR, mă bucur că învingem, pentru că în ultimii ani am fost mai mult o echipă de pluton”, a precizat Deac.