Două meciuri, două înfrângeri. CS Unirea Dej, răpusă de CSM București, scor 1-3

unirea-u-cluj-volei-divizia-a1-1Echipa de volei Unirea Dej a fost învinsă cu 3-1 de CSM București, în a doua etapă a Diviziei A1, și rămâne fără niciun punct în clasament.

Partida din această după-amiază, din București, a contat pentru a doua etapă a Diviziei A1 la volei masculin. Uniriștii veneau după 0-3 cu ”U” Cluj – o înfrângere surprinzătoare pe teren propriu, în timp ce sportivii din capitală au pierdut și ei în prima rundă, 2-3 cu Arcada Galați, însă au ”bifat” un prim punct în clasament.

Oaspeții au început mai bine meciul de azi, iar la al doilea time-out tehnic aveau un avans de două puncte (16-14). Diferența s-a majorat pe final de set (21-16), iar prima rundă s-a încheiat 25-20. În același ritm s-a desfășurat și actul secund, cu bucureștenii la conducere (8-6, 16-14), astfel că la finalul acestuia tabela de marcaj a indicat 25-22 (2-0).

Elevii antrenați de Victor Lazăr și Tibi Szilagyi au turat motoarele și au reușit să preia conducerea în setul cu numărul trei, distanțându-se la șase lungimi la a doua întrerupere (16-10). Bucureștenii nu au reușit să revină în joc, iar uniriștii s-au impus lejer, 25-15, la capătul unui set dominat în totalitate de oaspeți.

Sportivii din capitală s-au mobilizat exemplar în pauza dintre seturi, iar o schimbare în joc s-a văzut imediat. Cele două formații au mers umăr la umăr în prima parte a rundei (8-7, 13-12, 16-13), însă în cele din urmă gazdele și-au impus jocul, 25-18, și au câștigat meciul cu 3-1.

CS Unirea Dej înregistrează astfel a doua înfrângere în două etape, rămânând cu zero puncte în clasament, și se pregătește pentru confruntarea cu CS Volei Caransebeș, programată sâmbătă în Sala Sporturilor din Dej.