FC Unirea Dej a ÎNVINS cu 1-0 FCM Tg. Mureș II, în etapa a X-a – FOTO/VIDEO

unirea-fcm-tg-mures-fotbal-63

Echipa de fotbal Unirea Dej s-a impus cu 1-0 în fața formației FCM Tg. Mureș II, pe teren propriu, în etapa a X-a a seriei a V-a din Liga a III-a.

Primul șut pe poartă le-a aparținut oaspeților, când Ursu – în minutul 3 – a trimis de la marginea careului mare, însă Szekely a reținut. În minutul 23, Alex Papp l-a pus la încercare pe portarul Podar, dar acesta a fost la post. Și Iovu a vrut să îl învingă cu un șut de la 25 de metri, tot fără succes pe tabelă. În minutul 34, același Iovu a trimis în forță, dar balonul a trecut peste poartă.

De cealaltă parte, Iliescu a executat o lovitură liberă – în minutul 43 – iar Chertes a lovit mingea cu capul și a fost la un pas de a deschide scorul. Până la pauză, Ferhaoui s-a remarcat cu o execuție din lovitură liberă, când Podar a respins greu de lângă bara din stânga lui. La faza următoare, în urma unui corner bătut de francez, Muntean a ratat și el cu puțin ținta.

La trei minute după reluare, Podină a centrat perfect de pe partea dreaptă, iar Iovu a înscris cu capul și a deschis scorul pe stadionul din Dej. În minutul 51, Podină a pasat pentru Bălțoi, în interiorul careului mic, însă fostul dinamovist nu a reușit să devieze mingea cu capul și să dubleze diferența. Proaspăt-intrat pe teren, Obreja și-a încercat norocul cu un șut de la 20 de metri, peste poarta adversarilor. În minutul 71, Ferhaoui a ținut prea mult balonul și a fost blocat, după ce a profitat de o gafă în devensiva oaspeților.

Fotbaliștii din Tg. Mureș au încercat să egaleze prin Ursu, care în minutul 76 a șutat peste poarta dejenilor. Cu cinci minute înainte de final, Ferhaoui a centrat de pe stânga pentru Plăian, aflat în poziție excelentă, dar fotbalistul cu numărul trei a trimis în portar și a ”semnat” cea mai mare ocazie a meciului. Kovacs l-a ”imitat” la faza următoare, cu un șut puternic din poziție laterală, iar FC Unirea Dej – FCM Tg. Mureș s-a încheiat 1-0. Elevii lui Gheorghe Barbu obțin o victorie importantă pe teren propriu și mai adaugă trei puncte în clasament.

FC Unirea Dej: 1. Szekely, 19. Podină, 6. Kovacs, 5. Bota, 3. Plăian, 94. Ferhaoui, 26. Blaj Al., 11. Papp, 10. Muntean, 9. Iovu, 29. Bălțoi. Rezerve: 24. Iura, 7. Bogdan, 18. Obreja, 15. Rus I., 8.Rus A., 93. Sătmar, 21. Kis Antrenor: Gheorghe Barbu.

FCM Tg. Mureș II: 97. Podar, 77. Trăistar, 3. Szasz, 2. Chertes, 5. Bucur, 14. Cârjan, 6. Ghirca, 86. Petriș, 24. Iliescu, 94. Ursu, 18. Stoica. Rezerve: 95. Moga, 15. Bogățan, 4. Păcurar, 7. Caliani, 78. Răuță, 25. Țărnvai, 21. Bîrțălan. Antrenor: Lucian Popa.