FC Unirea Dej a pierdut la Reghin partida cu Avântul, scor 0-1 – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost învinsă cu 1-0, în deplasare, de Avântul Reghin, într-un meci ce a contat pentru a XXVII-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a.

Meciul din această după-amiază, care a început la ora 18, s-a disputat pe terenul de fotbal din Reghin. Înaintea acestei confruntări, FC Unirea Dej ocupa locul 9 în clasament, cu 32 de puncte acumulate, în timp ce fotbaliștii formației Avântul Reghin se clasau pe a opta poziție, cu 36 de puncte strânse până în prezent.

Partida a fost una echilibrată, cele două formații având mai multe ocazii de a deschide scorul. La vestiare s-a intrat însă la egalitate, scor 0-0, deși uniriștii au controlat ostilitățile în prima parte și puteau puncta prin Florin Blaj. Ferhaoui a pasat excelent pentru atacantul Unirii, însă goalkeeper-ul Avântului a fost la post și a respins cu piciorul în corner, închizând poarta.

După reluare, pe fondul unui joc mult mai bun al gazdelor, Cristian Merdariu a înscris pentru Avântul Reghin, în minutul 73, iar dejenii nu au reușit să revină și să restabilească egalitatea pe tabelă. S-a încheiat 1-0 pentru Avântul, iar uniriștii rămân la șapte puncte în spatele adversarului de astăzi. De menționat că elevii coordonați de pe bancă de Costel Bădan au solicitat două lovituri de la punctul cu var, în prima repriză, însă centralul nu a fost de acord.

Vă reamintim, etapa trecută, echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu scorul de 2-0 formația Viitorul Ulmeni, într-un meci disputat sâmbătă după-amiază pe Stadionul Municipal Dej – detalii AICI.

CS Iernut – FC Bistriţa 3-0

FC Bistriţa s-a retras din campionat şi va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
Metalurgistul Cugir – Recolta Dorolţ 3-0
Echipa oaspete a anunţat federaţia că nu se poate prezenta la meci, astfel că pierde la ”masa verde”