FC Unirea Dej a șters pe jos cu Recolta Dorolț, scor final 6-1 – GALERIE FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu scorul de 6-1 formația Recolta Dorolț, într-un meci disputat în această după-amiază.

Întâlnirea dintre FC Unirea Dej și Recolta Dorolț, programată în această după-amiază de la ora 17 pe Stadionul Municipal, a contat pentru etapa a XXIII-a a seriei a V-a din Liga a III-a. Înaintea acestei confruntări, dejenii se clasau pe locul 9, cu 23 de puncte acumulate, în timp ce oaspeții se aflau pe penultimul loc în clasament, pe 14, cu numai 14 puncte strânse până acum.

Meciul a fost controlat de la un capăt la altul de Unirea Dej. Fotbaliștii pregătiți de Eusebiu Șuvagău și ajutați la ședințele de pregătire de fostul selecționer al Naționalei U21, Cristi Dulca au reușit să înscrie de șase ori în poarta Recoltei și au obținut toate cele trei puncte puse în joc, la capătul unui meci în care adversarul nu le-a pus prea mari probleme.

Scorul a fost deschis de Alexandru Blaj în minutul 17, pentru ca la pauză să fie 2-0 după reușita lui Szabolcs Kovacs. La șase minute după reluare, Ferhaoui a făcut 3-0, iar recitalul a fost continuat apoi de Giurgean (57), Ilie Suciu (77) și Florin Blaj (85). De cealaltă parte, oaspeții au înscris golul de onoare în minutul 61. La finalul celor 90 de minute de joc, tabela de marcaj a indicat un neverosimil 6-1.

Celelalte meciuri ale etapei au fost CS Oşorhei – ACS Comuna Recea 2-3, Metalurgistul Cugir – Sănătatea Cluj 2-0, CS Iernut – FC Zalău 2-0, Avântul Reghin – AFC Hermannstadt 0-2, Viitorul Ulmeni – Gaz Metan Mediaş II 0-0 și FC Bistriţa – ASA Târgu Mureş II 0-3. Unirea Jucu a stat în această rundă.