FC Unirea Dej – Avântul Reghin 2-2. Dejenii au CINCI MECIURI FĂRĂ ÎNFRÂNGERE! – FOTO/VIDEO

Unirea - Avantul Reghin fotbal (37)

Echipa de fotbal Unirea Dej a remizat ieri, pe teren propriu, scor 2-2, cu CSM Avântul Reghin și bifează al cincilea meci consecutiv fără înfrângere.

Prima ocazie de gol le-a aparținut dejenilor în minutul 4. Bălțoi a driblat doi apărători ai Reghinului și a trimis un șut plasat de la marginea careului mare, peste poartă. Câteva secunde mai târziu Șaim a fost aproape să deschidă scorul cu un șut frumos, plasat, dar Sălăjan a respins spectaculos și și-a salvat echipa. În minutul 11, Nanou și-a încercat norocul cu un șut de la 17 metri, poziție lateral stânga, dar Iakob a fost la post și a reținut.

Nalați s-a remarcat și el în minutul 17 cu o lovitură liberă de la aproximativ 40 de metri. Mingea trimisă în forță a fost respinsă cu greu de Iakob. În minutul 30, Ința l-a găsit excelent pe Truța, însă lovitura acestuia cu capul a ratat ținta. Până la pauză doar Murar a mai avut o șansă uriașă de a modifica tabela. În minutul 31, șeptarul Avântului a driblat tot ce a prins în cale, de la mijlocul terenului și până la poarta adversă, și a fost la un pas de a împinge mingea în poartă. Norocul a fost de partea dejenilor care au rămas astfel fără gol primit.

Meciul a devenit mult mai spectaculos în a doua repriză, nu mai puțin de patru goluri fiind reușite în cele două porți. Oaspeții – aflați pe locul 2 înaintea acestui meci – au deschis scorul în minutul 53 prin Dumbrăvean (centare de pe stânga, lovitură de cap), pentru ca șapte minute mai târziu Murar, la capătul unei acțiuni rapide de atac, să ducă scorul la 2-0. Dejenii nu au cedat și au dat tot ce au avut mai bun pentru a reveni în meci, o minge trimisă în bara transversală prevestind parcă modificarea scorului.

Nalați, în minutul 65, a reaprins speranțele colegilor săi cu un gol marcat din 6 metri. ”Minunea” avea să se petreacă în prelungirile meciului de pe Stadionul Municipal Dej, atunci când Ekollo, după o respingere greșită, în față, a portarului Iakob, a trimis din 3 metri și a punctat pentru 2-2, stabilind scorul final.

În urma acestui rezultat, FC Unirea Dej bifează al cincilea meci consecutiv fără înfrângere. Etapa următoare, elevii lui Alpar Meszaros vor întâlni în deplasare formația AFC Odorheiu Secuiesc.

FC Unirea Dej: 1. Sălăjan, 21. Pop Vl., 94. Ionescu, 6. Kovacs, 3. Plăian, 15. Nalați, 10. Muntean, 8. Rogozan, 24. Bota, 29. Bălțoi, 9. Nanou. Rezerve: 27. Szkeley, 5. Gumebar, 11. Ekollo, 26. Blaj Al., 18. Blaj Fl., 7. Bogdan, 20. Băieșu. Antrenor: Alpar Meszaros.

CSM Avântul Reghin: 47. Iakob, 3. Ința, 2. Dumbrăvean, 5. Merdariu, 11. Sîplăcan, 17. Gliga, 9. Luca, 19. Șaim, 8. Truța, 7. Murar, 15. Dezsi. Rezerve: 1. Negru, 4. Bakos, 14. Modra, 16. Fulop, 18. Csog, 13. Colța, 10. Covaciu. Antrenor: Andrei Enyedi.