CRONICĂ. FC Unirea Dej – CS Oșorhei 3-2. Experimentații Bălțoi și Nalați aduc prima victorie a dejenilor – FOTO/VIDEO

FC Unirea Dej - CS Osorhei fotbal (18)

FC Unirea Dej a reușit să câștige cu 3-2 întâlnirea de pe teren propriu cu CS Oșorhei, grație reușitelor lui Bălțoi, Nalați și Ozovehe. Partida a contat pentru etapa a III-a a seriei a V-a din Liga a III-a.

Prima ocazie de gol le-a aparținut oaspeților, Todea trimițând în minutul 3 o torpilă, puțin peste poartă, de la aproximativ 25 de metri. Chiar și așa, cei care au deschis scorul trei minute mai târziu au fost dejenii. Nalați a centrat de pe partea stângă, iar Bălțoi a trimis cu capul și l-a învins pe Hava pentru 1-0. În minutul 9, Rogozan a driblat tot ce i-a ieșit în cale, a pătruns în careu, însă nu a mai avut forță și a trimis slab spre poarta adversă.

Nalați din lovitură liberă a încercat să îl surprindă pe portarul oaspeților, în minutul 17, dar acesta a fost la post și a reținut. Golul doi a venit în minutul 29, când Podină a centrat pentru Bălțoi, acesta din urmă a ratat lovitura de cap, iar Nalați a preluat din apropierea punctului cu var și a făcut 2-0.

Oaspeții au reușit să reducă din diferență în minutul 38. Todea a primit la aproximativ 25 de metri și l-a executat cu sânge rece pe Blaga, fotbalistul Oșorheiului profitând de o gafă a mijlocașului la închidere, Cătălin Itu. La faza imediat următoare, același Todea putea egala din 2 metri, dar Blaga și-a salvat echipa.

Imediat după reluare, în minutul 50, dejenii au solicitat 11 metri la un fault al lui Hava la Saidou, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Cinci minute mai târziu, Petricau a executat o lovitură liberă din poziție excelentă, de la 17 metri, însă balonul a trecut peste poarta apărată de Blaga. În minutul 69, Todea a centrat de pe partea stângă, iar Petricau l-a luat la țină pe portarul Unirii, din numai câțiva metri.

La o fază care nu anunța nimic, Rogozan a centrat pentru Florin Alexandru, acesta a profitat de o gafă în defensiva oaspeților și a trimis mai departe pentru nou-intratul Ozovehe, care, din 6 metri, l-a învins pe Hava și a făcut 3-1, aducând liniștea pe banca echipei sale (minutul 73). Scorul final nu avea să fie acesta: cu două minute înainte de final, Trip a fost faultat în careu, iar arbitrul a indicat punctul cu var. Același Trip a trimis în stânga goalkeeper-ului dejean și a făcut 3-2.

FC Unirea Dej a reușit să se impună cu 3-2 în fața Oșorheiului, grație reușitelor proaspăt transferaților Bălțoi, Nalați și Ozevehe.

FC Unirea Dej: 1. Blaga, 19. Podină, 5. Szabolcs, 93. Saidou, 6. Hasnaș, 15. Nalați, 9. Itu Cătălin, 8. Rogozan, 29. Bălțoi, 7. Paul Bogdan, 10. Alex Florin. Rezerve: 12. Szekely, 24. Bota, 11. Papp, 20. Băieșu, 18. Blaj, 21. Itu Cristi, 94. Ozovehe. Antrenor: Dan Mănăilă.

CS Oșorhei: 1. Hava, 3. Pop, 4. Pintea, 7. Hosu, 2. Todea, 17. Petricau Adi, 20. Costea, 10. Trip, 14. Cuc, 6. Malaiu, 13. Petricau Vali. Rezerve: 12. Deac, 9. Borsa, 25. Cervinschi, 5. Buz, 15. Cornea, 18. Hering, 8. Ban. Antrenor: Chereji Călin.

Click AICI pentru a vedea o GALERIE FOTO de la meci pe pagina de facebook Dej24.ro.