FC Unirea Dej, eliminată din Cupa României încă din prima fază

Unirea - Avantul Reghin fotbal (37)

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost eliminată încă din prima fază a Cupei României, după 1-3 cu ISCT (0-2).

Partida dintre Industria Sârmei Câmpia Turzii (ISCT) și FC Unirea Dej a avut loc ieri după-amiază, pe terenul câştigătoarei Cupei României – faza judeţeană (Stadionul ”Mihai Adam” Câmpia Turzii), cu începere de la ora 17:30. Gazdele au controlat ostilitățile și au reușit să puncteze de trei ori în poarta Unirii Dej – de două ori în prima repriză, asigurându-și astfel calificarea în a doua fază a Cupei României. Omul decisiv a fost juniorul Dan Florin, acesta reușind să marcheze două goluri (’23, ’36) și să paseze decisiv la golul trei, semnat de Cosma (’57).

De menționat că dejenii au ratat un penalty în minutul 44, fundașul Kovacs având o execuție dezamăgitoare. Darius Sătmar, în minutul 65, a marcat golul de onoare pentru Unirea Dej și a redus din diferență.

Etapa a II-a a Cupei României, la care vor participa cele 40 de echipe calificate din faza I plus 26 echipe participante în ediţiţiile precedente ale Ligii 2 şi Ligii 3, este programată să aibă loc miercuri, 24 august 2016, ora 17:30.

ISCT 1921: Nicoară – Curta, Cecalacean, Oroian, Marcu, Cosma, Bucur, Tescar, Baba, Dan, Voiculeț. Au mai intrat Balint, Moldovan și Rusu.

FC Unirea Dej: Sabo – Bota, Kovacs, Sabo, Plăian, Bogdan, Iepan, Băieșu, Obreja, Blaj Alex, Blaj Florin. Au mai intrat Rus, Sătmar și Mureșan.