FC Unirea Dej, învinsă greu de CSM Sighetu Marmației. Moment de reculegere după tragedia din București – FOTO/VIDEO

FC Unirea Dej - Sighetu Marmatiei fotbal (74)

FC Unirea Dej a pierdut, scor 0-1, meciul disputat astăzi, pe teren propriu, contra formației CSM Sighetu Marmației. Partida a contat pentru etapa a X-a a seriei a V-a din Liga a III-a.

Înaintea startului întâlnirii de pe Stadionul Municipal Dej, s-a ținut un moment de reculegere în memoria celor decedați, aseară, într-un club din capitală, toți fotbaliștii – alături de cei trei arbitri – purtând bandorele negre pe brațe. Prima ocazie de gol le-a aparținut oaspeților, în minutul 15, Bedea încercându-și norocul cu un șut de la 35 de metri. De cealaltă parte, Unirea Dej a replicat prin Paul Bogdan, al cărui șut plasat, de la 25 de metri, a fost la un pas să îl învingă pe Ionescu. În minutul 22, Iaciuci, din poziție laterală, a trimis peste poarta gazdelor. La fel a făcut și Nalați, două minute mai târziu, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 35 de metri.

Fotbaliștii din Sighetu Marmației puteau deschide scorul în minutul 25, când Lemac a trimis excelent în fața porții, dar Roghina a ajuns prea târziu la minge și nu a reușit să o împingă în poartă. Același Lemac s-a remarcat, în minutul 30, cu o nouă pasă foarte bună dată pentru Bruma, însă acesta din urmă nu a profitat de poziția în care se afla, iar Szekely a respins cu piciorul. La faza imediat următoare, Cristi Itu a luftat, în zona marginii careului mare, balonul a ajuns la Bălțoi, care a șutat puternic pe lângă poartă, din numai 5 metri. În minutul 33, fostul dinamovist a profitat de o neatenție în defensiva oaspeților, a scăpat singur spre poartă, l-a driblat și pe portarul Ionescu, dar a fost blocat în ultima clipă de un apărător al Sighetului și a ratat o șansă uriașă de a deschide scorul.

Până la pauză, Bruma, în minutul 37, l-a văzut demarcat pe Lemac și a pasat către acesta, dar șutul fotbalistului cu numărul 14 a mers peste transversală. De cealaltă parte, Paul Bogdan l-a testat pe Ionescu, cu un șut din cădere, de la 20 de metri. În partea secundă a jocului, imediat după fluierul de start, Cătălin Itu a fost la un pas de a marca cu capul, în urma unei lovituri libere executate de Nalați. În minutul 53, Ferhaoui a scăpat singur pe partea stângă și a trimis către Iaciuci, dar acesta nu l-a putut învinge pe goalkeeper-ul dejean. Cea mai mare ocazie de gol a elevilor lui Meszaros s-a înregistrat în minutul 67, Alexandru Florin șutând violent în transversală, din 9 metri.

Partida s-a animat în ultimele 20 de minute, s-a jucat pe contre, iar cei care au profitat de situație au fost oaspeții: în minutul 77, Novoselenszki a sprintat pe dreapta și a centrat pentru Lemac, care l-a executat pe Szekely la colțul scurt, din apropierea careului mic. De menționat că la această fază, fundașii centrali ai Unirii Dej au fost ”visători”, iar marcatorul golului a fost singur-singurel în zona careului mic. Uniriștii au forțat apoi egalarea, au mutat jocul în terenul celor din Sighet, însă nu au mai putut să pună prea mari probleme. La finalul celor 90 de minute, tabela de marcaj a indicat FC Unirea Dej – CSM Sighetu Marmației 0-1.

De punctat că dejenii au acuzat arbitrajul la mai multe faze în care centralul fie a acordat lovitură liberă pentru echipa celui care a faultat, fie nu a scos cartonașul galben la faze mai mult decât simplu de gestionat. La finalul meciului, câțiva dintre fotbaliștii Unirii i-au reproșat arbitrului că a fost nepregătit, iar discuția a generat tensiune pe culoarul spre vestiare, în cele din urmă totul încheindu-se cu cuvinte greu de reprodus.

FC Unirea Dej: 27. Szekely, 2. Pop Vlad, 6. Hasnaș, 5. Kovacs, 3. Plăian, 15. Nalați, 8. Rogozan, 7. Paul Bogdan, 9. Itu Cătălin, 10. Alexandru Florin, 12. Bălțoi. Rezerve: 1. Blaga, 18. Blaj Florin, 17. Blaj Alex, 20. Băieșu, 13. Ozovehe, 14. Bota, 11. Papp Alex. Antrenor: Alpar Meszaros

CSM Sighetu Marmației: 33. Ionescu, 23. Novoselenszki, 13. Buciur, 17. Fizeșan, 16. Paniăru, 10. Roghina, 6. Bedea, 8. Ferhaoui, 11. Iaciuci, 9. Bruma, 14. Lemac. Rezerve: 96. Began, 27. Suru, 21. Pop Daniel, 7. Filip, 20. Ruda, 19. Tarlea. Antrenor: Dan Dobai