FC Unirea Dej – Lot U18 Ardeal 2-4. Oaspeții au revenit de la 0-2 – FOTO/VIDEO

Unirea - U18 fotbal amical (43)

FC Unirea Dej a pierdut astăzi, scor 2-4, în fața lotului U18 – Zona Ardeal. Partida amicală s-a disputat la Dej.

Partida de verificare disputată pe Stadionul Municipal Dej a debutat la ora 11:45, iar în primele 50 de minute, adversari ai Unirii Dej au fost tinerii fotbaliști U18 din județele Satu Mare și Maramureș. Florin Blaj a deschis scorul pentru Unirea Dej, în minutul 24, pentru ca mai apoi Alexandru Florin să rateze o șansă uriașă de a majora diferența. În minutul 44, experimentatul Nalați a primit la marginea careului mare și a pasat excelent pentru Florin Blaj, care, aflat la punctul cu var, s-a întors și a înscris cu sânge rece pentru 2-0.

În partea secundă a jocului, echipa oaspeților s-a schimbat complet, astfel că pe teren au intrat fotbaliștii U18 din județele Cluj și Sălaj. La numai 5 minute după reluare, decarul oaspeților a primit în centrul careului mic și l-a învins cu călcâiul pe portarul Unirii. În minutul 58, același fotbalist a bifat ”dubla”, după ce un alt coechipier lovise bara la faza anterioară. Băieșu și-a încercat norocul cu un șut de 30 de metri, în minutul 68, dar balonul s-a dus mult peste transversală. Roșca a reușit hattrick-ul în minutul 72, cu un șut plasat de la aproximativ 16 metri, în vinclu, fără șansă pentru Szekely. Pe final, cu câteva secunde înainte de terminarea meciului, oaspeții au mai punctat încă o dată, astfel că FC Unirea Dej – Lot U18 Ardeal s-a încheiat 2-4.

De menționat că antrenorul Unirii, Alpar Meszaros a rulat aproape întreg lotul de jucători. Meciul de astăzi a reprezentat o excelentă pregătire pentru ”duelul” cu Luceafărul Bălan. Partida din etapa a XII-a a seriei a V-a din Liga a III-a va avea loc sâmbătă, cu începere de la ora 14, pe stadionul din Dej.