FC Unirea Dej, prima înfrângere din acest sezon. Sănătatea, victorie fără emoții – FOTO

sanatatea-cluj-unirea-fotbal-liga-a-iii-a-8Echipa de fotbal Unirea Dej a pierdut cu scorul de 3-0 meciul, din deplasare, cu Sănătatea Cluj. ”Virușii verzi” rămân pe primul loc în clasament.

Partida dintre ”virușii verzi” și FC Unirea Dej, programată în această după-amiază de la ora 17, a contat pentru etapa a IV-a a seriei a V-a din Liga a III-a. Înaintea acestei confruntări, Sănătatea Cluj ocupa primul loc în clasament, cu 7 puncte acumulate, în timp ce FC Unirea Dej se clasa pe poziția a 7-a, cu 4 puncte strânse în primele trei etape (în prima rundă a stat).

Dejenii au început cum se poate mai prost meciul de la Cluj și au luat două goluri în primele șapte minute, marcatori fiind Lupu și Dan Matei. Elevii lui Gheorghe Barbu și-au revenit greu din șoc și au început să pună probleme de-abia de la jumătatea primei reprize, atunci când au bifat două ocazii destul de mari de a reduce din diferență.

Din păcate pentru uniriști și repriza secundă a început la fel de dezastruos, cu gol primit. ”Virușii verzi” au făcut 3-0 în minutul 50, grație unui gol înscris de Ceaca, cu capul, ca urmare a unei centrări de pe dreapta. Până la final tabela nu s-a mai modificat, iar Unirea înregistrează prima înfrângere din acest sezon competițional. De cealaltă parte, Sănătatea Cluj rămâne liderul seriei a V-a.

Etapa următoare, FC Unirea Dej primește pe teren propriu vizita formației FC Zalău. Meciul este programat sâmbătă, 1 octombrie, de la ora 15.