FOTBAL AMICAL – FC Unirea Dej – Armenopolis Gherla 3-2 – FOTO

Unirea - Armenopolis Gherla fotbal

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 3-2 formația Armenopolis Gherla, într-un meci disputat weekend-ul trecut.

Partida amicală dintre FC Unirea Dej și Armenopolis Gherla (Liga a IV-a) a avut loc sâmbătă, cu începere de la ora 10:30, pe Stadionul Municipal Dej. Costel Bădan și Daniel Gall (cei care s-au aflat pe banca Unirii la acest meci, până la numirea unui tehnician) au trimis pe teren o echipă formată în mare parte din juniori, singurii ”veterani” fiind Florin Blaj și Szabi Kovacs, alături de tinerii Alex Papp și Alex Blaj.

Bondor a deschis scorul pentru Armenopolis Gherla și a stabilit totodată și rezultatul la pauză (0-1). După reluare, Obreja a restabilit egalitatea pe tabelă, iar apoi și-a adus echipa în avantaj, golul său fiind reușit din lovitură liberă (2-1). Cu 15 minute înainte de final, Florin Blaj a majorat diferența după ce a scăpat singur cu portarul advers și a marcat de la aproximativ 10 metri. Scorul final a fost stabilit de Mihai Szabo (3-2), în ultimele minute ale partidei amicale de la Dej. De remarcat jocul excelent făcut de tinerii sportivi ai Unirii, aproape toți aflându-se la debutul lor în tricoul echipei de seniori.

FC Unirea Dej: Ionuț Sabo (portar) – Antonio Rus (fundaș dreapta), Kovacs Szabi, Ionuț Rus (fundași centrali), Călin Bota (fundaș stânga) – Alex Blaj, Alex Papp (mijlocași defensivi), Paul Obreja (mijlocaș stânga), Darius Sătmar (mijlocaș dreapta) – Tudor Mureșan (atacant), Florin Blaj (atacant).