FOTBAL. Industria Galda – Unirea Dej 3-0. Câmpean a reușit un hattrick

CSS Sanmartin - Unirea Dej fotbal (10)

Clubul de fotbal Unirea Dej a pierdut cu scorul de 3-0 meciul disputat în această după-amiază contra echipei Industria Galda. Partida a contat pentru etapa a XVII-a a seriei a V-a din Liga a III-a.

Meciul a început destul de echilibrat, până în minutul 20 nefiind înregistrate șuturi pe poartă. Gazdele au reușit să deschidă scorul în minutul 27 după o centrare excelentă a lui Bodea. Câmpean a reluat impecabil cu capul și l-a învins pe portarul Blaga. Până la pauză nu s-au mai înregistrat ocazii de gol, cele două formații păstrând mingea la jumătatea terenului. Ivașcu și-a încercat norocul imediat după reluare, în minutul 55, însă lovitura sa de cap a mers pe lângă poartă.

În minutul 60, arbitrul a indicat lovitură de la 11 metri după ce Bene a făcut henț în careu. Gheorghe Barbu, antrenorul Unirii Dej, a protestat îndelung, însă centralul a fost de neclintit. Câmpean a reușit ”dubla” și a modificat scorul de pe tabelă, 2-0. Găldenii puteau face 3-0 câteva minute mai târziu, însă Mendrea, scăpat singur cu portarul dejean, a trimis pe lângă bară.

Găbruș a încercat să își readucă echipa în joc, însă șutul său a fost trimis de goalkeeper-ul Ștef în corner. Nici Paul Bogdan nu a fost mai norocos, la faza imediat următoare. Golul a venit însă tot în poarta Unirii, Câmpean bifând un hattrick în acest meci. În minutul 73, vârful Industriei a șutat pe jos și l-a învins pentru a treia oară pe portarul dejean, stabilind totodată și scorul final.

Industria Galda – Unirea Dej s-a încheiat 3-0, pentru uniriști urmând meciul de pe teren propriu cu Unirea Jucu.

Industria Galda: Căt. Ștef – Necreală, Al. Man, Căt. Ivașcu, Cr. Ivașcu, Frențiu, D. Lupșan, P. Medrea, Bodea, Apetri, A. Câmpean. Rezerve: M. Ordean, Voica, M. Bota, Chirilă, Baghiu, Nicoară, Cioară. Antrenor: Paul Ciucă.

Unirea Dej: Blaga – Bene, S. Kovacs, Ad. Bud, Plăian, Băieșu, Găbruș, Ciaca, P. Bogdan, Bene, Blaj. Rezerve: I. Sabo, Cr. Itu, Căt. Itu, G. Prodan, C. Bota,  Al. Papp. Antrenor: Gheorghe Barbu.