FOTBAL. Metalurgistul Cugir – FC Unirea Dej 2-0 – GALERIE FOTO

Unirea - Cugir fotbal (19)

Clubul de fotbal Unirea Dej a pierdut cu 2-0 meciul disputat în această după-amiază, de la ora 18, contra formației CF Metalurgistul Cugir.

Întâlnirea dintre cele două formații a contat pentru etapa cu numărul 23 a seriei a V-a din Liga a III-a. La primul șut pe poartă, în minutul 8, gazdele au reușit să deschidă scorul prin Necșulescu. Avantajul a fost dublat cu 5 minute înainte de finalul primei reprize. Arbitrul central a indicat lovitură de la punctul cu var, iar decarul Cugirului, Cîrstean a transformat pentru 2-0.

Dejenii puteau pierde la scor de neprezentare, însă în minutul 60 fotbaliștii din Cugir au lovit bara de două ori în aceeași fază. Fotbaliștii din Dej au ieșit de puține ori din propria jumătate de teren și s-au apropiat cu greu de poarta adversă. La finalul celor 90 de minute de joc tabela de marcaj a indicat CF Metalurgistul Cugir – FC Unirea Dej 2-0.

În urma acestei înfrângeri, FC Unirea Dej rămâne pe ultimul loc în clasament, pe poziția cu numărul 14, cu numai 11 puncte acumulate. Etapa viitoare, uniriștii vor întâlni pe Stadionul Municipal Dej echipa Sănătatea Cluj.

Vezi o GALERIE FOTO de la meci pe pagina de facebook Dej24.ro.

Un primar de lângă Dej a marcat două goluri pentru ”Naționala Primarilor” – FOTO/ VIDEO

Tiberiu Zelencz, primarul comunei Mica, a reușit să marcheze două goluri pentru Naționala Primarilor din România într-o partidă amicală disputată cu Naționala Primarilor din Republica Moldova.

Meciul – care s-a jucat la Chișinău, pe terenul sintetic al Clubului Sportiv – a fost organizat de Dumitru Chelariu, primarul comunei Pomârla și președintele ACoR – Filiala Botoșani, care are o relație de colaborare cu mai mulți edili din Republica Moldova.

Din echipa României au făcut parte primari din județele Botoșani, Suceava, Iași, Neamț, Sibiu, Caraș Severin, Olt, Giurgiu și Cluj. Partida amicală s-a încheiat la egalitate, scor 5-5, două dintre goluri fiind reușite de Tiberiu Zelencz, primarul comunei clujene Mica. Celelalte reușite ale Naționalei Primarilor din România le-au aparținut edililor Dumitru Chelariu (Pomârla – Botoșani), Sorin Toma (Movileni – Olt) și Paul Mursa (Plugari – Iași).

Returul se va disputa la Brașov, în această toamnă.

foto/video: botosanionlineTV

Continuă să citești

Încă fără antrenor, FC Unirea Dej a fost învinsă de Comuna Recea cu 2-0

Rămasă fără antrenor după despărțirea de Mircea Bolba, echipa de fotbal Unirea Dej a fost învinsă cu 2-0 de ACS Fotbal Comuna Recea, în a patra etapă a campionatului.

Meciul din Recea – care a debutat cu începere de la ora 17 – a contat pentru a IV-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Înaintea etapei cu numărul patru, dejenii aveau doar două puncte în clasament, în timp ce fotbaliștii din Comuna Recea aveau strânse șase puncte, fiind de altfel favoriți în jocul de azi.

Moldovan a fost cel mai periculos jucător al dejenilor. În minutul 32, atacantul care reușise un hattrick cu Odorheiu Secuiesc a luat la țintă bara, pentru ca mai apoi tot el să rateze o ocazie monumentală, la câteva minute după începutul reprizei secunde. Gazdele au marcat în minutele 65 (Viorel Chinde) și 75 (Sergiu Ciocan), iar dejenii – care astăzi l-au avut pe bancă pe ”secundul” Flaviu Băieșu – au înregistrat a doua înfrângere în acest sezon competițional, după eșecul la limită suferit la Iernut.

Celelalte rezultate înregistrate ieri după-amiază de la ora 17:

CFR Cluj 2 – AFC Odorheiu Secuiesc 1-1
Claudiu Petrila (60 – pen.)/ Bogdan Mintaş (7 – pen.)
Gaz Metan Mediaş 2 – Minaur Baia Mare 0-2
Ciprian Duruş (55), Valer Giurgiu (83)
Avântul Reghin – Sănătatea Cluj 1-0
Iulian Sîplăcan (16)

De la aceeași oră, astăzi s-au mai jucat meciurile:

AFC Hărman – ACS Unu Fotbal Gloria 1-2
Bogdan Minciună (18)/ Ovidiu Stoianof (2), Raul Suciu (60)
Unirea Tăşnad – MSE Târgu Mureş 4-1
Cristian Szekely (51), Denis Cubaş (54), Raul Silaghi (80), Angelo Cocean (90)/ Ervin Szekely (6)
Olimpic Cetate Râşnov – Sticla Arieşul Turda 2-1
Sergiu Mihai (4), Nicolae Mariean (89)/ Bogdan Varodi (90+1)

Mâine de la ora 17 se dispută partida dintre AFK Csikszereda Miercurea Ciuc și CS Iernut.

”Cupa Unirea” merge la Zalău! Unirea Dej a pierdut finala cu 3-0 – FOTO

Echipa de volei Unirea Dej a fost învinsă de Volei Municipal Zalău cu scorul de 3-0, iar trofeul ”Cupa Unirea” va ajunge în acest an în județul vecin.

Vă reamintim, în primul meci, disputat joi după-amiază cu începere de la ora 18, CS Unirea Dej a învins VCM LPS Piatra Neamț cu 3-0 (25-18, 25-18, 25-23), pentru ca mai apoi, vineri, să se impună cu același scor în fața formației CSM Câmpia Turzii. De cealaltă parte, zălăuanii au trecut cu 3-1 de Câmpia Turzii și VCM LPS Piatra Neamț și au obținut și ei două victorii în primele două zile.

Astăzi, în marea finală a competiției din Sala Sporturilor Dej, programată de la 13, elevii antrenați de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi au cedat cu 3-0 întâlnirea cu Volei Municipal Zalăul, astfel că trofeul ”Cupa Unirea” va ajunge în acest an în județul vecin.

Pentru Unirea Dej urmează turneul amical de la Zalău. În perioada 27-29 septembrie, pe lângă echipa gazdă, dejenii vor da piept cu U Craiova și CSM București.