Conectează-te cu noi

Social-Cultură

Ieri s-a sărbătorit hramul bisericii ortodoxe din Viile Dejului – FOTO

Publicat acum

pe

Protopop hram viile dejului (5)

Ieri, 29 iunie, în parohia Sfinții Apostoli „Petru și Pavel” din Viile Dejului a avut loc celebrarea hramului Bisericii.

La acest eveniment a participat un sobor de preoți din împrejurimi dar și cei care au slujit parohia de-a lungul timpului.

Adunarea euharistică a fost condusă de părintele protopop Ioan Buftea, care, la finalul slujbei a rostit un cuvânt de învățătură, cuvânt ce a avut ca tematică cinstirea lui Dumnezeu prin cinstirea sfinților Săi.

Părintele a nuanțat faptul că sfinții sunt rugători și mijlocitori ai noștri către Dumnezeu, care își manifesta atotbunătatea Lui față de noi prin sfinți.

La finalul slujbei, părinții slujitori au oficiat un parastas întru pomenirea părintelui Teofil Herineanu, protopop al Dejului în perioada 1978-2015, și fost paroh al Bisericii din Viile Dejului în perioada 1965-1975, care a desfășurat o rodnică lucrare în slujirea sa preoțească.

Părintele paroh Călin Prunean a mulțumit la finalul evenimentelor celor prezenți dar și celor care l-au ajutat în buna desfășurare a activităților parohiale, părintele fiind instalat nu de puțin timp în parohie.

Social-Cultură

CONCERT Bosquito la Dej. Renumita trupă va cânta la Braco Pub. Află TOTUL despre show!

Publicat acum

pe

Bosquito – una dintre cele mai îndrăgite trupe din România – va concerta la Dej, în Braco Pub. Spectacolul LIVE va avea loc vineri, 25 mai, de la ora 22.

Bosquito abordează un fusion de rock latin cu o gamă largă de influențe care au variat de la muzică țigănească, balcanică, până la elemente simfonice și de hard rock. Vârful de popularitate a fost atins între anii 2002-2005 când au lansat o serie de melodii care au ajuns pe prima poziție a topurilor din România. Formația a lansat cinci albume: Bosquito (2000), Sar scântei (2001), Cocktail Molotov (2003), Fărâme din soare (2004) și Babylon (2014).

Două cântece de pe primul disc au fost lansate ca single: Pas cu pas în 2000 și Tigano în primăvara lui 2001. În paralel trupa începe lungul șir de concerte, devenind un fenomen live, fapt ce a determinat majoritatea publicațiilor de muzică să-i desemneze ca fiind Best Live Act între 2002-2004. De asemenea, în 2004 au fost votați de fani ca fiind Best Live Act în 2004 pe site-ul muzicabuna.ro.

Următorul single, Pepita avea sa fie inclusă pe albumul Sar Scântei lansat pe 9 iunie 2002. Discul mai generează două single-uri de succes, primul intitulat Hopa hopa – poate cea mai balcanică piesă a grupului – iar în toamna lui 2002 Două mâini, cântec ce avea sa reprezinte vârful de succes comercial pentru Bosquito. Două mâini a fost numărul 1 în Romanian Top 100 și a rămas una din cele mai cerute piese de dragoste până în prezent.

Următorul album se va intitula Fărâme din soare și a reprezentat o încercare îndrăzneață de schimbare de stil. Primul single Marcela a fost lansat în vara lui 2004 cu priză fantastică la concerte. Următorul single extras va fi Tu ești iubita mea, piesă ce se va bucura de un succes considerabil mai mare.

A urmat apoi ”aventura” din S.U.A. și reîntoarcerea, după 7 ani, în România… Chiar și așa, formația are în continuare succes la public, fanii se înghesuie la concerte, iar piesele trupei au rămas la fel de apreciate și iubite!

Acum, Bosquito vine la Dej! Vineri, 25 mai, Braco Pub găzduiește un super-concert Bosquito! Cele mai tari HIT-uri ale formației vor putea fi ascultate LIVE, cu începere de la ora 22! Prețul unui bilet este de 25 de lei, fiind inclusă și o bere. Informații suplimentare la nr de telefon 0742.787.821.

Continuă să citești

Social-Cultură

Premii pentru elevii Școlii Gimnaziale Speciale Dej la Concursului Județean ”Poveștile prind viață” – FOTO

Publicat acum

pe

Ieri a avut loc ediția 2018 a Concursului Județean ”Poveștile prind viață”, concurs organizat de Liceul Tehnologic SAMUS Cluj-Napoca pentru elevii cu CES.

Elevii Școlii Gimnaziale Speciale Dej au participat și în acest an la concurs, reușind să obțină premii merituoase, după cum urmează: Premiul I – Marchiș Narcis (clasa a VIII-a), Premiul III- Ciucaș Paul (clasa a VIII-a), Mențiunea I- Martonoș Eduard (clasa a VI-a), Mențiunea II – Cost Nicolae și Lăcătuș Bianca (clasa a VI-a) și Mențiunea a III-a – Mihai Gheorghe (clasa a VII-a).

Pregătirile și dezvoltarea abilităților elevilor în comunicarea în limba română și cunoașterea literaturii române au fost realizate de către prof. psihopedagog Roman Aurelia, Vedean Monica și Alexandru Gabriela.

Continuă să citești

Social-Cultură

Elevi din Dej și Gherla, pe podium la olimpiada „Meşteşuguri Artistice Tradiţionale” – FOTO

Publicat acum

pe

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale (C.J.C.P.C.T.) Cluj, instituție de cultură care funcționează în subordinea Consiliului Județean, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Cluj și Seminarul Teologic Ortodox Cluj-Napoca, a derulat la finele săptămânii trecute Olimpiada „Meșteșuguri Artistice Tradiționale”, competiție școlară organizată anual.

Astfel, sălile Seminarul Teologic Ortodox Cluj-Napoca au răsunat de entuziasmul celor peste 90 de participanți, elevi de la 26 de şcoli din Cluj-Napoca şi din judeţ: Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, Liceul Teoretic „Avram Iancu”, Clubul Copiilor Dej, Clubul Copiilor Gherla, Clubul Copiilor Huedin, Liceul Teoretic „Octavian Goga” Huedin, Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu”, Colegiul Național Pedagogic „Gh. Lazăr”, Școala Gimnazială „Ioan Bob”, Liceul de Arte Vizuale „Romulus Ladea”, Seminarul Teologic Ortodox, Școala Gimnazială „Kos Karoly” Izvoru Crișului, Școala Specială CRDEII, Școala Gimnazială „Alexandru Vaida Voevod”, Școala Gimnazială Cășeiu – Rugășești, Liceul cu Program Sportiv Cluj-Napoca, Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca, Liceul Teoretic „Gh. Șincai” Cluj-Napoca, Școala Gimnazială „Ion Creangă” Cluj-Napoca, Școala Gimnazială Măguri-Răcătău, Școala Gimnazială Măguri-Bogdănești, Școala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, Școala Gimnazială „Avram Iancu” Dej, Școala Gimnazială Mintiu Gherlii, Liceul Tehnologic „Henri Coandă” Dej, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Dej.

Micii meșteșugari și-au arătat măiestria în cadrul secțiunilor prelucrare – decorare lemn, pictură icoane pe sticlă, realizare podoabe din mărgele, țesut, cusut, realizare elemente de port popular, încondeiat ouă, împletituri, măști, ceramică, artă pictură naivă.

Selecția a fost realizată de un juriu de specialitate compus din: insp. Beniamin Chira de la Inspectoratul Școlar Județean Cluj, prof. univ. dr. Marcel Muntean de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a „Universității Babeș-Bolyai”, dr. Tudor Sălăgean, managerul Muzeului Etnografic al Transilvaniei și Viorica Ciobanu, președintele Asociației Meșterilor Populari Clujeni.

Juriul a acordat următoarele premii:

ICOANE PE STICLĂ

Categoria clasele I-IV

Premiul I – Hideg Sofia – Seminarul Teologic Ortodox

Premiul II – Pintea Celia – Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”

Premiul III- Bura Alexandra – Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”

Mențiune – Sigartău Mara, Santa Alexandru – Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”

Categoria clasele V-VIII

Premiul I – Raza Serafim – Școala Gimnazială „Ioan Bob”

Premiul II – Roșu David – Seminarul Teologic Ortodox

Premiul III – Chira Florin – Școala Gimnazială CRDEII

Baicu Alesia-Școala Gimnazială „Ion Creangă” Cluj-Napoca

Mențiune – Suătean Ovidiu și Bota Andrei- Seminarul Teologic Ortodox, Gherghișan Mihaela și Pop Alexia – Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, Boca Emilia – Lic. Program Sportiv Cluj-Napoca, Crișan Alexandra și Sotan Daria – Școala Gimnazială „Ion Creangă” Cluj-Napoca, Ilea Alesia – Lic.Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca, Hodiș Alexandra și Szalontai Paula -Școala Gimnazială Mintiu Gherlii

Categoria clasele IX-XII

Premiul I- Moldovan Anda – Colegiul Național Pedagogic „Gh. Lazăr”

Pintea Georgiana – Seminarul Teologic Ortodox

PICTURĂ NAIVĂ

Premiul I– Mureșan Alis – Școala Gimnazială Mintiu Gherlii

Premiul II – Rus Dana – Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu”

Premiul III – Aștilean Denisa – Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu”

PODOABE DIN MĂRGELE

Categoria clasele I-IV

Premiul I – Man Teodora – Clubul Copiilor Dej

Premiul II – Sabo Irina – Clubul Copiilor Gherla

Premiul III- Lăcătuș Maria – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Dej

Categoria clasele V-VIII

Premiul I – Cornea Tania – Clubul Copiilor Gherla

Premiul II –Turi Anita – Clubul Copiilor Dej

Premiul III – Adam Diana – Școala Gimnazială CRDEII

Berki Andrei – Școala Gimnazială CRDEII

Mențiune – Pusztai Brianna- Lic.Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca

Categoria clasele IX-XII

Premiul I – Galu Lorena – Clubul Copiilor Dej

Premiul II – Bîlc Andreea-Lic. Tehnologic „Henri Coandă” Dej

Cremene Daniela – Lic. Tehnologic „Henri Coandă” Dej

Premiul III – Bugiță Anamaria-Lic. Tehnologic „Henri Coandă” Dej

PRELUCRARE/DECORARE LEMN

Categoria clasele I-VIII

Premiul I– Cornea Andrei – Clubul Copiilor Gherla

Premiul II – Sztranyak Bianka – Școala Gimnazială „Kos Karoly” Izvoru Crișului

Premiul III –Tamas Csenge Tunde – Școala Gimnazială „Kos Karoly” Izvoru Crișului

Categoria clasele IX-XII

Premiul I – Balazs Andor – Clubul Copiilor Huedin

Premiul III – Găzdac Ambra – Colegiul Național Pedagogic „Gh. Lazăr”

CERAMICĂ

Categoria clasele I-IV

Premiul I – Vincze Orsolya – Clubul Copiilor Huedin

Premiul II – Lăcătuș Gabriel – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Dej

Kovacs Felix – Lic.Teoretic „Gh. Șincai” Cluj-Napoca

Kovacs Ingrid-Lic.Teoretic „Gh. Șincai” Cluj-Napoca

Premiul III –Popa Ștefania- Lic.Teoretic „Gh. Șincai” Cluj-Napoca

Doboș Maria- Lic.Teoretic „Gh. Șincai” Cluj-Napoca

Bucur Cristian- Lic.Teoretic „Gh. Șincai” Cluj-Napoca

Mențiune – Cornea Matei – Clubul Copiilor Gherla, Prodan Vlad- Lic.Teoretic „Gh. Șincai” Cluj-Napoca

Categoria clasele V-VIII

Premiul I – Bucur Gabriel – Liceul de Arte Vizuale „Romulus Ladea”

Premiul II – Kelemen Zsofia – Clubul Copiilor Huedin

Premiul III – Antoneac Livia – Școala Gimnazială „Avram Iancu” Dej

MĂȘTI

Categoria clasele V-VIII

Premiul I – Tudoran Alesia – Clubul Copiilor Dej

Premiul II – Bolba Ioana – Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu”

Categoria clasele IX-XII

Premiul II – Moșneag Cătălina – Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj

Premiul II – Rete Ariana – Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj

ÎMPLETITURI

Premiul I – Cipcigan Meda – Școala CRDEII

Negru Diana – Clubul Copiilor Dej

Premiul II – Petric Alexandra – Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu”

Premiul III – Isaiu Cezara – Școala Gimnazială „Avram Iancu” Dej

OUĂ ÎNCONDEIATE

Premiul I – Kiș Ștefania – Colegiul Național Pedagogic „Gh. Lazăr”

Betlendi Eszter – Clubul Copiilor Huedin

CUSĂTURI

Categoria clasele I-VII

Premiul I – Mariș Mădălina – Școala Gimnazială Măguri Bogdănești

Premiul II – Bogdan Alexandra – Școala Gimnazială Măguri Bogdănești

Premiul III – Lăpuște Teodora – Școala Gimnazială „Ion Creangă” Cluj

Motogna Daria – Școala Populară de Arte „T.Jarda” Cluj

Mențiune – Breșan Roxana, Pleș Larisa– Lic. Octavian Goga Huedin, Rus Mara – Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu”, Dragu Tecar Alexandra – Școala Gimnazială Cășeiu-Rugășești, Fodor Patricia, Coldea Andreea – Școala Gimnazială „Ion Creangă” Cluj-Napoca, Vidrean Sebastian, Drînda Ștefania, Negrea Izabela, Negrea Sebastian-școala Gimnazială Măguri Răcătău, Ianc Denisa, Mariș Andreea-școala Gimnazială Măguri Bogdănești.

Categoria clasele VII-XII

Premiul I – Pîrv Maria – Lic.Teoretic „L.Blaga” Cluj-Napoca

Premiul II – Rusu Alexandru – Școala Gimnazială „Alexandru Vaida Voevod”

Korpos Angela Clubul Copiilor Huedin

Premiul III – Șaitiș Tania – Col. Naț. Pedagogic „Gh Lazăr”

Mențiune – Leczfalvi Magda – Școala Gimnazială Cășeiu – Rugășești

REALIZARE PIESE DE COSTUM POPULAR

Premiul I – Gavriș Nadia – Lic.Teoretic „O.Goga” Huedin

Premiul II – Pop Maria – Col. Naț. Pedagogic „Gh Lazăr”

Premiul III – Tarța Tudor – Clubul Copiilor Dej

ȚESUT

Premiul I – Raza Serena Maria – Școala Gimnazială „Ioan Bob”

Premiul II – Macavei Ariana – Clubul Copiilor Gherla

Cei cinci participanți (câştigători ai locurilor I) desemnați să reprezinte judeţul Cluj la Sibiu, în cadrul fazei naţionale a Olimpiadei „Meşteşuguri Artistice Tradiţionale”, sunt următorii: Pintea Georgiana – Seminarul Teologic Ortodox – pictură icoane pe sticlă, Galu Lorena – Clubul Copiilor Dej – podoabe din mărgele, Balazs Andor – Clubul Copiilor Huedin-prelucrare lemn, Pîrv Maria – Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca – cusături, Cornea Tania – Clubul Copiilor Gherla – podoabe din mărgele. Ceilalţi participanți răsplătiți cu Premiul I și II vor lua parte la Tabăra de meşteşuguri „Tradiții Clujene”, organizată de C.J.C.P.C.T. Cluj, în cursul lunii august pe Valea Ierii.

Copiilor le-a fost oferit și un program artistic susținut de Mr. Nicu care a reușit să încingă atmosfera cu cântece dedicate copiilor.

Continuă să citești

RECLAMĂ

loading...

Facebook

PUBLICITATE

CAUTĂ CE TE INTERESEAZĂ

Web Doar pe Dej24.ro

DONEAZĂ

Dacă doriți să sprijiniți financiar Dej24.ro, CLICK pe butonul de mai jos pentru a dona orice sumă de bani.

PARTENER

Cele mai populare