LAPI Dej, locul 5 la Campionatului Național Baschet U14 feminin – FOTO

campionat national baschet U14 (1)

LAPI Dej a reușit să obțină un merituos loc 5 la Campionatului Național Baschet U14 feminin, la capătul unor meciuri extrem de frumoase și echilibrate.

Sala Sporturilor LPS din Satu Mare a găzduit, în perioada 18-22 mai, meciurile Campionatului Național Baschet U14 feminin, cele mai valoroase opt echipe din întreaga țară disputându-și tricourile de campion.

LAPI Dej s-a impus în grupă în fața formației din Miercurea Ciuc, însă a pierdut duelurile cu Alexandria și Alba Iulia. În semifinala pentru locurile 5-8, sportivele din Dej au câștigat întâlnirea cu CSU Brașov, iar mai apoi și-au adjudecat și meciul cu ”gazda” LPS Satu Mare, ocupând astfel locul 5 la finalul competiției.

Sportiva Mara Martonoș a fost aleasă în clasamentul FRB a celor mai valoroase sportive ale competiției – Best Five.

Dupa mai multe meciuri interesante si unele extrem de echilibrate, echipa CSS Alexandria a cucerit medaliile de aur, fiind urmata pe podiumul CN U14 de LPS Alba Iulia și CSS Nr 6 Admar București.

Clasamentul final al CN U14 feminin, sezonul 2015/2016: 1. CSS Alexandria (antrenor Costina Piperea), 2. LPS Alba Iulia (antrenor Valentin Urian) 3. CSS Nr 6 Admar București (antrenor Cornelia Mircioiu), 4. CS Olimpia București (antrenor Elena Ciobanu), 5. LAPI Dej (antrenor Oana Hășmășan), 6. LPS Satu Mare (antrenor Adriana Pricop), 7. CSU Brașov (antrenor Nenad Marinkovic) și 8. CSM VSK Miercurea Ciuc (antrenor Nagy Kinga).

Titlurile ”MVP”, respectiv ”Cea mai de perspectivă jucătoare” i-au fost acordat Andreei Horlea (CSS Alexandria), în timp ce “BEST FIVE”-ul competiției a fost compus din Cătălina Crăciunescu (CSS Nr 6 Admar București), Andreea Horlea (CSS Alexandria), Diana Ignat (LPS Alba Iulia), Mara Martonoș (LAPI Dej) și Tania Fiereșteanu (CS Olimpia București).

„Coșgeter CN U14” a fost desemnată Anamaria Pop (CSU Brasov) – 234 puncte, în timp ce de titlul de “Cea mai bună apărătoare” s-a bucurat Palona Cucu (CSS Alexandria).

Echipa LAPI Dej este formată din sportivele Martonoș Mara, Nemeș Teodora, Bota Ioana, Olah Beatrix, Decsei Karina, Szekely Ariana, Sima Maria, Horvath Tanya, Pop Roxana și Gavrea Giulia, fetele fiind antrenate de prof. Oana Hășmășan.