LAPI Dej – Minivolei, doar locul 5 la turneul final de la Blaj

LAPI Dej minivolei

Echipa LAPI Dej – Minivolei a încheiat pe locul 5 turneul final de la Blaj, disputat în perioada 20-22 mai.

LAPI Dej s-a aflat în a doua grupă cu CS Dinamo București, CSS Botoșani și CNNT Craiova. În primul meci disputat vineri, sportivii dejeni au pierdut cu 3-1 partida cu Dinamo București (19-25, 8-25, 25-11, 25-27), pentru ca mai apoi să câștige confruntarea cu CNNT Craiova, în minim de seturi (25-11, 25-14, 25-5).

LAPI Dej a rămas cu doar trei puncte acumulate, după ce a pierdut cu 3-0 întâlnirea cu CSS Botoșani (25-23, 25-23, 25-14) și a ratat calificarea în lupta pentru I-IV.

În semifinala pentru locurile 5-8, dejenii antrenați de Dan Sorin Florea au trecut cu 3-2 de CSS Stei (25-7, 8-25, 21-25, 25-13, 15-6), iar apoi au învins ”Nicu Gane” Fălticeni cu 3-1 (22-25, 25-20, 25-22, 29-27) și au ocupat locul 5 la finalul întrecerii sportive de la Blaj.

CSS Botoșani este campioana României la minivolei, echipă care a învins în finala pentru locul I Dinamo București cu scorul de 3-2. Podiumul a fost completat de Tomis Constanța (3-2 cu CSS Blaj, în finala pentru locul III).