Opt goluri înscrise în meciul Unirea Dej – Sănătatea Cluj. Un fotbalist a reușit hattrick-ul – FOTO/VIDEO

Unirea Dej - Sanatatea Cluj fotbal (16)

FC Unirea Dej a pierdut cu 5-3 meciul disputat în această după-amiază, pe teren propriu, contra echipei Sănătatea Cluj. Partida a contat pentru etapa cu numărul 24 a seriei a V-a din Liga a III-a.

Oaspeții au avut prima ocazie de gol, în minutul 4, prin Păcurar, care a trimis peste poartă din lovitură liberă. Golul a venit 10 minute mai târziu, când Dolha a marcat un eurogol de la peste 45 de metri, Blaga fiind prins pe picior greșit. Găbruș putea restabili egalitatea în minutul 22, lovitura liberă executată de acesta fiind însă reținută de Todoran. La jumătatea primei reprize, Cătă Itu a primit la marginea careului mare, a driblat doi fundași ai Sănătații și l-a învins pe Todoran cu un șut în plasa laterală. Uniriștii au trecut apoi în avantaj după reușita lui Pocol din minutul 39. Acesta a primit balonul de pe partea stângă, a pătruns în careu și a șutat puternic de la 8 metri.

Bucuria dejenilor nu a durat decât un minut pentru că la faza imediat următoare Severin, din poziție centrală, a restabilit egalitatea la 2. Până la pauză, doar Siecoban a mai avut șansa de a înscrie, însă a ratat incredibil din numai 6 metri.

După reluare, la prima fază a jocului, Lupu a fost faultat în careu, iar arbitrul a indicat lovitură de la punctul cu var. Cristea a executat, iar Sănătatea avea 3-2 pe tabelă. Uniriștii au replicat prin Moldovan, însă lovitura liberă executată de el de la 20 de metri a trecut peste poartă. Același fotbalist a avut o ocazie uriașă în minutul 54, când Găbruș a centrat din corner, iar nouarul Unirii a lovit mingea cu capul, acesta trecând milimetric pe lângă buturile lui Todoran.

Pocol a reușit dubla în minutul 57, după o nouă pasă foarte bună dată de Găbruș, iar tabela indica din nou egalitate, scor 3-3. Spectacolul fotbalistic a continuat pe Stadionul Municipal Dej, iar în minutul 60 și Dolha a reușit dubla pentru formația sa. Șutul său de la 25 de metri a fost deviat, iar Blaga a încasat al patrulea gol. Dejenii nu s-au lăsat nici de această dată și au încercat să revină în joc prin Moldovan (lovitură liberă, puțin peste poartă, în minutul 65) și Paul Bogdan (șut violet de pe partea dreaptă, șterge bara portarului Sănătății), fără succes însă pe tabelă. Ba mai mult decât atât, golul a venit tot în poarta Unirii Dej. În minutul 77, Dolha a bifat un hattrick, după ce a fost ”servit” în centrul careului mare și nu a fost ”deranjat” de apărătorii gazdelor.

FC Unirea Dej – Sănătatea Cluj s-a încheiat 3-5, iar dejenii rămân pe ultimul loc în clasamentul seriei a V-a din Liga a III-a.

FC Unirea Dej: 33. Blaga, 5. Bene, 2. Cerquetani, 6. Kovacs, 9. Plaian, 10. Găbruș, 20. Băieșu, 7. Paul Bogdan, 8. Itu Cătălin, 17. Pocol, 9. Moldovan. Rezerve: 22. Sabo, 19. Bud, 12. Coc, 14. Itu Cristian, 19. Papp Norbert, 11. Papp Alex, 4. Blaj Alex. Antrenor: Gică Barbu.

Sănătatea Cluj: 1. Todoran, 18. Matei, 16. Crișan, 3. Kis, 6. Horgoș, 7. Lupu, 17. Cristea, 5. Dolha, 23. Siecoban, 30. Păcurar, 10. Gașpar. Rezerve: 22. Bencze, 8. Severin, 9. Rakoczi, 13. Balatici, 15. Domuță. Antrenor: Marius Semeniuc.

Vezi o GALERIE FOTO de la meci pe pagina de facebook Dej24.ro.

Protejat cu parola. Introdu parola pentru a vedea comentariile.