Paul Papp, la primul său campionat câștigat în tricoul roș-albaștrilor

paul papp steaua

Steaua a câştigat campionatul României în urma remizei cu formaţia CSMS Iaşi, scor 0-0, şi a eşecului înregistrat de ASA Târgu Mureş, scor 1-2, cu Oţelul Galaţi, în ultima etapă a Ligii I.

Dejeanul Paul Papp, component al echipei Steaua, se află astfel la primul său campionat câștigat în tricoul roș-albaștrilor.

Steaua avea înaintea ultimei etape un avantaj de două puncte în faţa ASA-ului şi fotbaliștii antrenați de Costel Gâlcă trebuiau să nu piardă meciul pentru a ieşi campioni. În cele din urmă s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, iar fotbaliștii ASA-ului au fost la un singur pas de titlu.

Ardelenii au condus Oțelul cu 1-0 și aveau în față doar 45 de minute până la primul titlu din istorie, mai ales că la Steaua era egalitate. Alex Tudorie a marcat pentru Oțelul în minutul 67, iar fotbaliștii din Mureș aveau nevoie de încă un gol pentru a deveni campioni. Golul a venit, dar nu în poarta gălățenilor, ci chiar în a lor. Tavares a marcat în prelungiri, ASA-ul a pierdut cu 2-1, iar Steaua a câștigat campionatul, chiar dacă a obținut doar un egal cu CSMS Iași.