Revenire FABULOASĂ a baschetbalistelor de la LAPI Dej. Victorie în ultima clipă! -FOTO

LAPI baschet - Arad (3)

Echipa de baschet feminin LAPI Dej U16 s-a impus cu 59-58 în fața formației LPS Arad, într-un meci contând pentru faza calificărilor în semifinală.

Partida de baschet dintre LAPI Dej și LPS Arad a avut numeroase răsturnări de scor, după un început excelent al dejencelor, care conduceau cu 22-11 la sfârșitul primului sfert. Pentru elevele antrenate de Laurenția Chira au urmat apoi două sferturi mai slabe, intrând în ultimul act cu un handicap de șase puncte, 43-49. Adevărata ”luptă” pentru victorie a început de-abia atunci, ambele echipe dăruindu-se total, spre deliciul numeroșilor spectatori care au savurat spectacolul baschetbalistic de la Dej.

Cu 18 secunde înainte de finalul meciului, echipă arădeană conducea cu un punct. Sportivele de la LAPI Dej s-au mobilizat exemplar, au turat motoarele și au jucat mai bine din punct de vedere tactic, recuperând mingea după două aruncări libere ratate de arădence. Ultimul atac inițiat s-a soldat cu un fault comis asupra Anamariei Pop. Aceasta a marcat ambele aruncări libere și astfel LAPI Dej a terminat învingătoare partida, scor final 59-58.

Cea mai bună marcatoare a echipei dejene a fost căpitanul Ștefania Cătinean, cu 15 puncte reușite, urmată în clasament de Mureșan Patricia 14 puncte, Bălăi Ioana 11 puncte, Mara Martonoș 9 puncte, Pop Anamaria 6 puncte, Chiriac Corina 2 puncte și Ciciovan Adina 2 puncte. Pe banca de rezerve s-au mai aflat sportivele Marian Alexandra, Belu Ioana, Lazăr Daiana, Farcaș Larisa și Kopataki Carla.

Prin acest rezultat obținut în fața unui adversar valoros și extrem de experimentat, Dejul a demonstrat din nou că are jucătoare de valoare care pot ține piept tuturor echipelor din campionatul național.

Protejat cu parola. Introdu parola pentru a vedea comentariile.