UBB, cu trei jucători ai Unirii Dej în lot, s-a calificat în sferturile Campionatul European

UBB fotbal

Echipa de fotbal a Universităţii Babeş-Bolyai, cu trei jucători ai Unirii Dej în lot, s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatul European Universitar din Croaţia.

Aseară, sportivii antrenați de Septimiu Ormenişan au învins cu scorul de 3-1 echipa Universităţii din Wurzburg și au reușit să obțină locul doi în grupa C, la egalitate de puncte chiar adversarul din Germania. UBB a încheiat faza grupelor cu patru puncte, după o victorie, un egal şi o înfrângere.

Victoria de aseară a reprezentat totodată și calificarea UBB Cluj în sferturile de finală ale Campionatului European Universitar din Croația. Trei fotbaliști ai Unirii Dej fac parte din lotul UBB care a reușit această performanță. Este vorba despre Marius Ionescu, Marius Rogozan și Răzvan Munteanu.

UBB Cluj: Vaida – Kis, Kereki, Ionescu, Hîmpea – Medrea, Cristea, Rogozan, Ionaşcu – Muntean – Pop Al. Au mai intrat pe teren Popa, Halas și Vălean.