Unirea Dej a fost învinsă de Volei Municipal Zalău, scor 1-3 – FOTO/VIDEO

Unirea Dej - Zalau volei masculin (5)

Clubul de volei Unirea Dej a pierdut cu 3-1 meciul disputat în această după-amiază, în Sala Sporturilor din Dej, contra echipei Volei Municipal Zalău.

Oaspeții au început mai bine meciul (1-2, 2-3, 4-6) și au condus la primul time-out tehnic, 5-8, însă dejenii au recuperat repede 3 puncte, au egalat la 8, și apoi au preluat conducerea (10-9). La cea de-a doua întrerupere, tot zălăuanii au avut avans, însă diferența a fost minimă, 15-16. Finalul setului le-a aparținut gazdelor (18-16, 24-23), iar voleiul curajos practicat de uniriști a făcut ca runda să se încheie 26-24.

Elevii lui Victor Lazăr au continuat forma bună și în debutul actului secund (6-4, 8-5). Zălăuanii au egalat la 10, iar mai apoi s-a mers umăr la umăr (12-12, 14-14, 14-16). Uniriștii au pierdut treptat ritmul, 18-20, Leo s-a remarcat cu doi ași, iar setul s-a încheiat 19-25, în favoarea oaspeților.

Runda cu număr trei a fost la discreția voleibaliștilor sălăjeni (4-5, 6-11, 8-11). De la scorul de 10-13, oaspeții nu s-au mai oprit până la 20, reușind 9 puncte consecutive. La final, tabela de marcaj a indicat 12-25.

Cu ultimele puteri, uniriștii au condus cu 3-1 în ultimul set, însă oaspeții au pus din nou stăpânire pe meci (8-9, 9-13, 10-15) și la al doilea time-out tehnic, 11-16, lucrurile erau deja decise. Lazăr l-a reintrodus pe teren pe Imhoff la scorul de 19-22, dar acesta nu a mai putut schimba soarta partidei încheiate, în final, cu 3-1 (17-25 în ultimul set).

Vezi AICI ce a spus după meci antrenorul Unirii Dej, Victor Lazăr.

În etapa următoare, Unirea se deplasează la capitală pentru meciul cu Steaua București.