Unirea Dej – CSM București 3-1. Încă 3 puncte obținute de dejeni – GALERIE FOTO

Unirea Dej - CSM Bucuresti volei masculin (2)

Clubul de volei Unirea Dej s-a impus cu 3-1 în fața formației CSM București și a obținut încă 3 puncte extrem de importante, după victoriile cu Baia Mare și Phoenix Șimleu Silvaniei.

Meciul din Sala Sporturilor din Dej a contat pentru etapa a XVI-a a Diviziei A1 la volei masculin. Uniriștii au început mai timid meciul (0-1, 1-2, 1-4), iar antrenorul Victor Lazăr le-a cerut elevilor săi să se trezească (5-5, 7-7). Oaspeții au condus la primul time-out tehnic (7-8), însă dejenii și-au revenit repede și au preluat conducerea pe tabela de marcaj (11-10, 13-10). Ilic a reușit un as superb la scorul de 14-12 și jocul Unirii a mers apoi ca uns: 16-12, 18-12, 20-13, 22-15, 25-15.

Tot cu stângul au debutat dejenii și în actul secund (0-1, 1-3, 2-4, 5-7). Blocajul uniriștilor a început să funcționeze excelent de-abia la jumătatea setului (12-11), iar ritmul bucureștenilor a scăzut (16-14). La scorul de 21-15, toți spectatorii se gândeau deja la setul 3. Cu toate acestea, oaspeții au punctat de 4 ori consecutiv (21-19) și au revenit în joc (22-22). Din nou un as ”semnat” de Ilic a făcut ca Unirea să se desprindă la două puncte (24-22) și să câștige apoi runda cu 25-23.

Gazdele au început dezastruos setul 3: 4 mingi din serviciu trimise în fileu, 4 puncte pentru bucureșteni. Tot setul a curs în favoarea voleibaliștilor din capitală (7-10, 11-12, 13-16), iar schimbarea făcută de Victor Lazăr – Ilic înlocuit cu Imhoff – nu a avut efectul dorit (14-20). În cele din urmă, formația din București a câștigat setul, 19-25.

Ultima rundă a fost la discreția dejenilor (3-0, 4-1, 8-7). Oaspeții au încercat să tureze motoarele și să obțină măcar un punct de la Dej, însă nu putut să mențină ritmul bun din setului anterior (10-7, 15-9, 16-11, 20-13), iar dejenii și-au adjudecat setul cu 25-20 și partida cu 3-1.

Etapa următoare, Unirea Dej se deplasează la Galați pentru întâlnirea cu Arcada. Meciul are loc sâmbătă, 14 februarie.