Unirea Dej a fost eliminată din Cupa României, deși a învins Dinamo – GALERIE FOTO

Unirea Dej - Dinamo Bucuresti volei Cupa Romaniei (5)

Echipa de volei Unirea Dej a reușit să câștige cu 3-2 meciul cu Dinamo București din Cupa României, însă a fost eliminată din competiție.

Meciul din Sala Sporturilor din Dej a contat pentru returul fazei a II-a din Cupa României la volei masculin, în tur, bucureștenii impunându-se cu 3-1. În acestă după-amiază, în fața a 200 de spectatori, uniriștii s-au impus cu 3-2, dar au ratat calificarea în următoarea fază a competiției.

Oaspeții au început mai bine meciul (0-1, 1-2, 3-7), iar uniriștii nu au contat până la jumătatea setului, când au reușit să se apropie la 3 puncte (11-14, 13-16). Cu Fuzeși pe teren, Unirea nu a putut să revină în joc (16-21, 20-23) și a pierdut dramatic primul set, 23-25.

Actul secund a debutat în forță pentru Unirea (1-0, 3-0, 5-0, 6-1), iar antrenorul dinamovist l-a scos de pe teren pe Ivanov în speranța că va schimba ceva în jocul echipei sale. Dejenii ”s-au distrat” în continuare (8-1, 11-3, 16-6) și s-au impus lejer cu 25-17.

Runda cu numărul trei a fost cu siguranță cea mai echilibrată (1-2, 3-4, 6-5, 8-6), cele două formații mergând umăr la umăr (9-9, 11-11, 14-13). Uniriștii au condus la al doilea time-out tehnic, 16-14, însă au fost egalați la 18. As-ul lui Imhoff a făcut diferența, iar Unirea a câștigat setul cu 25-20.

Setul 4 a fost în mare parte controlat de gazde (2-1, 6-3, 10-8), dar dinamoviștii au revenit spectaculos (13-15, 16-19) cu Șoloc în frunte (as la scorul de 16-20). Victor Lazăr l-a scos de pe teren pe Fuzeși și l-a înlocuit cu Coasă, dar modificarea făcută nu a contat în economia jocului. Dinamoviștii s-au impus cu 25-21.

În decisiv, dejenii au dat de pământ cu Dinamo (2-0, 4-2, 6-2, 8-3). Jocul a mers ca uns (10-4, 11-6, 13-7) pentru voleibaliștii dejeni, care și-au adjudecat ”setul de aur” cu 15-9 și au câștigat partida cu 3-2. Cu toate acestea, Dinamo București este formația care se califică în faza următoare a Cupei României la volei masculin.