Unirea Dej nu a pus prea mari probleme la Craiova, scor final 0-3

Unirea - Piatra Neamt volei (4)

Echipa de volei Unirea Dej a pierdut, scor 0-3, meciul de astăzi cu SCMU Craiova. Partida a contat pentru etapa a XVII-a a Diviziei A1 la volei masculin.

Gazdele au controlat ostilitățile pe parcursul primului set, la primul time-out tehnic având deja un avantaj de 4 puncte (8-4). Diferență destul de mare a fost și la a doua întrerupere tehnică (16-11), însă oaspeții au reușit să se apropie periculos spre finalul rundei (23-22). Chiar și așa, în cele din urmă craiovenii s-au impus cu 25-23.

În setul secund, craiovenii s-au dezlănțuit, au turat motoarele și au pus stăpânire pe joc. Diferența la al doilea time-out tehnic era uriașă, 16-8, astfel că soarta rundei era oarecum compromisă. Dejenii nu au reușit să pună prea mari probleme până la final, iar setul s-a încheiat 25-15 în favoarea voleibaliștilor de la SCMU.

Ultimul act a fost ceva mai echilibrat, cu Unirea Dej într-o ușoară revenire în debutul setului. Elevii lui Ovidiu Macarie și Tibi Szilagyi nu au reușit însă să țină pasul până la sfârșit, s-au văzut din nou conduși la o diferență destul de mare (16-11) și nu au mai putut să ajungă din urmă echipa Craiovei. Runda s-a încheiat 25-20, iar gazdele au rămas cu toate cele trei puncte puse în joc. În urma acestei înfrângeri, Unirea rămâne cu 20 de puncte acumulate după 17 etape de joc.

Etapa viitoare, Unirea Dej va întâlni, pe teren propriu, formația Știința Explorări Baia Mare. Partida este programată să aibă loc sâmbătă, 27 februarie, de la ora 18, în Sala Sporturilor.