Unirea Dej – ”U” Cluj 3-2. Dejenii au revenit de la 1-2 și s-au impus – FOTO/VIDEO

Echipa de volei Unirea Dej a câștigat cu scorul de 3-2 meciul de pe teren propriu cu Universitatea Cluj. Dejenii au revenit de la 1-2.

În această după-amiază, de la ora 17, a fost programată etapa a treia din faza a doua a Diviziei A1 la volei masculin, etapă în care Unirea Dej a întâlnit, pe teren propriu, formația ”U” Cluj, într-un veritabil baraj pentru evitarea locului 11. Diferența dintre cele două echipe era de numai două puncte înaintea acestui joc, cu Unirea având 20 de puncte, respectiv ”U” cu 18.

Meciul de la Dej a fost unul extrem de echilibrat, iar cele două formații au mers umăr la umăr în primul set. În final, câștig de cauză au avut gazdele, scor 27-25. La fel de disputat a fost și actul secund, însă clujenii s-au desprins după al doilea time-out tehnic și nu au mai cedat runda, încheiată cu 25-21. Tot oaspeții au fost pe val și în setul cu numărul trei, iar dejenii nu au reușit să se regrupeze și au cedat la o diferență de șase puncte (25-19).

”Cu un picior în groapă”, uniriștii s-au trezit la viață în runda a patra, iar jocul lor s-a îmbunătățit simțitor. Blocajul a funcționat mai bine, atacul și-a făcut treaba, iar ”șepcile roșii” s-au văzut egalate la doi pe tabelă (28-26). În decisiv, sportivii antrenați de Stewart Bernard nu au mai pierdut ritmul și și-au adjudecat setul cu 15-12 și meciul cu 3-2, după o revenire spectaculoasă de la 1-2 pe tabelă.

Aceasta este a doua victorie a Unirii cu Stewart Bernard pe bancă, după ce etapa trecută elevii săi s-au impus, în deplasare, în fața formației VCM LPS Piatra Neamț, scor 3-1 (detalii AICI).

Tot astăzi, în turneul locurilor 7-12, Volei Club Banatul Caransebeș a trecut de VCM LPS Piatra Neamț cu 3-0 (25:18, 25:21, 25:22), în timp ce Știința Bacău se va confrunta cu Știința Explorări Baia Mare.