VICTORIE – Unirea Dej a câștigat meciul de la Piatra Neamț cu 3-1 (VOLEI)

Echipa de volei Unirea Dej a învins cu scorul de 3-1 formația VCM LPS Piatra Neamț, în a XXIV-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin (a II-a din faza a II-a a campionatului).

Meciul de la Piatra Neamț dintre VCM LPS și CS Unirea Dej, programat în această după-amiază de la ora 17, a contat pentru turneul locurilor 7-12. Elevii antrenați de Stewart Bernard și-au spulberat adversarii în primul set și nu le-au dat nicio șansă, scor final 25-10. Sportivii din Piatra Neamț s-au regrupat la pauza dintre runde și au profitat de o formă de moment mai slabă a Unirii, astfel că și-au adjudecat setul secund cu 25-20.

Uniriștii au turat motoarele, au preluat frâiele jocului și s-au impus cu 25-20 în runda a treia. Cu un serviciu foarte bun, dejenii nu au avut cum să fie egalați pe tabelă și au câștigat și setul patru cu 25-22, respectiv partida cu 3-1.

În celălalt meci al zilei, Universitatea Cluj a trecut de Știința Bacău cu 3-0 (27-25, 30-28, 25-20), în timp ce Știința Explorări Baia Mare este programată să înfrunte Volei Club Banatul Caransebeș.

Sâmbătă, de la ora 17, Unirea Dej va întâlni pe teren propriu formația Universitatea Cluj.