VOLEI. Dinamo București – Unirea Dej 2-3. Dejenii au revenit de la 1-2!

Unirea Dej - Explorari Baia Mare volei (2)

Echipa de volei Unirea Dej a câștigat cu 3-2 partida disputată astăzi, în deplasare, cu Dinamo București. Dejenii au revenit de la 1-2.

Partida din București a contat pentru etapa a IX-a a Diviziei A1 la volei masculin. În primul set cele două formații au mers umăr la umăr, diferența pe tabelă fiind minimă. Dejenii au condus cu 24-23, dar dinamoviștii au câștigat următoarele puncte (26-25, 27-26) și au fost la un pas să se impună. Totuși, elevii lui Ovidiu Macarie și Tibi Szilagyi s-au mobilizat exemplar, au dat dovadă de luciditate și au câștigat primul set cu 29-27.

Conduși cu 1-0, pe teren propriu, ”câinii roșii” au turat motoarele și încet, dar sigur, au reușit să pună stăpânire pe joc, pentru ca la finalul celui de-al doilea set pe tabela de marcaj să stea scris 1-1 (25-20). Tot dinamoviștii au fost mai buni și în runda a treia, adjudecată de gazde cu 25-22. Văzându-se ”cu un picior în groapă”, uniriștii au reușit să restrângă rândurile, să facă mai puține greșeli și să câștige punct după punct. În final, la capătul celui de-al patrulea act, oaspeții au egalat la 2 pe tabelă, după 25-20.

În decisiv, Unirea s-a impus cu 15-10 (3-2, rezultat final) pe terenul sportivilor de la Dinamo și se întoarce la Dej cu două puncte obținute în urma acestui joc.

La sfârșitul săptămânii, urmează trei partide extrem de importante pentru Unirea Dej. Mai întâi, sâmbătă, 12 decembrie, de la ora 18, sportivii din Dej vor întâlni VCM LPS Piatra Neamț, în cadrul etapei cu numărul zece. Duelul are loc în Sala Sporturilor din Dej.

Duminică și luni sunt programate meciurile din faza I a Cupei României, adversar pentru Unirea Dej urmând să fie tot VCM LPS Piatra Neamț. Prima întâlnire va avea loc duminică, 13 decembrie, de la ora 18, iar cea de-a doua se va disputa luni, 14 decembrie, începând cu ora 14.

Dejeanul Ciprian Deac, locul 2 într-un top al celor mai în formă fotbaliști din România

139 dintre cei 345 de jucători cu minute în primele 14 runde au contribuit la cele 226 de goluri marcate până acum cu cel puţin un gol, o pasă decisivă sau au scos un penalty transformat de un coleg de echipă, notează lpf.ro.

Iată cum arată topul celor mai în formă fotbalişti după disputarea a 98 de meciuri din ediţia 2017-2018:

1. Alexandru Băluţă (CS U Craiova): a contribuit decisiv la 9 goluri (6 goluri, 3 pase decisive în 10 meciuri).

2. Ciprian Deac (CFR Cluj): a contribuit decisiv la 9 goluri (două goluri, 6 pase decisive, un penalty obţinut în 14 meciuri).

3. Paul Batin (Concordia): a contribuit decisiv la 8 goluri (7 goluri, o pasă decisivă în 12 jocuri).

4. GeorgeŢucudean (Viitorul): a contribuit decisiv la 8 goluri (7 goluri, o pasă decisivă în 13 jocuri).

5. Laurenţiu Buş (FC Botoşani): a contribuit decisiv la 8 goluri (6 goluri, două pase decisive în 13 meciuri).

6. Gustavo Vagenin (CS U Craiova): a contribuit decisiv la 8 goluri (6 goluri, două pase decisive în 14 meciuri).

Alţi şase jucători au contribuit decisiv la câte şapte goluri înscrise de formaţiile pentru care au evoluat. Aceşţia sunt: Siviu Balaure (Astra/5 goluri, două pase decisive), Alexandru Ioniţă II (Astra/4 goluri, 3 pase decisive), Andrei Burlacu (CS U Craiova/4 goluri, două pase decisive, un penalty obţinut), Eric de Oliveira (Viitorul/3 goluri, 4 pase decisive), Ionuţ Costache (Dinamo/3 goluri, două pase decisive, două penalty-uri obţinute) şi Diogo Salomao (Dinamo/două goluri, 5 pase decisive).

FOTO – Arhivă

Continuă să citești

VOLEI | CS Unirea Dej întâlnește miercuri, pe teren propriu, formația „U” Cluj

Echipa de volei Unirea Dej va întâlni miercuri, 18 octombrie, pe teren propriu, formația Universitatea Cluj.

Partida ce se va disputa în Sala Sporturilor din Dej, cu începere de la ora 18, contează pentru cea de-a treia etapă a Diviziei A1 la volei masculin.

Vă reamintim, în prima rundă a campionatului, elevii antrenați de Marius Dascălu și Tiberiu Szilagyi au învins pe teren propriu Dinamo București, scor 3-1, iar sâmbătă, 14 octombrie, în a doua etapă a campionatului, au pierdut confruntarea cu Știința Explorări Baia Mare, cu scorul de 2-3.

LIVE – Știința Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3-2 (VOLEI)

Dej24.ro transmite LIVE meciul de volei masculin dintre Știința Explorări Baia Mare și Unirea Dej, din a doua etapă a Diviziei A1.

Partida din Sala Sporurilor ”Lascăr Pană” Baia Mare începe la ora 18. Vă reamintim, în prima rundă a campionatului, elevii antrenați de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi au învins pe teren propriu Dinamo București, scor 3-1. Detalii și imagini de la acel meci AICI.

LIVE Știința Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3-2 (25-23, 18-25, 24-26, 25-22, 15-13)

(transmisiune oferită de CS Unirea Dej)

Unirea Dej pare favorită în acest duel după ce a realizat o campanie de transferuri spectaculoasă, printre jucătorii achiziționați în această vară numărându-se inclusiv patru voleibaliști care au jucat și la Știința Explorări: Dragoș Răileanu, Silviu Suson, Igor Didorciuc și Mihai Coasă.

De partea cealaltă, din cauza problemelor finaciare, Explorări nu a reușit să facă transferuri răsunătoare și a pierdut primele două jocuri oficiale din acest sezon, 1-3 cu Dinamo, în Cupa României, și 0-3 cu VM Zalău, în campionat.

CRONICĂ. FC Unirea Dej – Gaz Metan Mediaș II 1-2. Uniriștii au ratat enorm – FOTO/VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej a pierdut, scor 1-2, meciul de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș II, din a opta etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Oaspeții au avut patru ocazii și au înscris două goluri, în timp ce elevii lui Alpar Meszaros și-au bătut joc de numeroasele șanse avute de a puncta.

Dejenii au controlat ostilitățile în prima parte a jocului și au avut mai multe șanse de a deschide scorul. În minutul 20, Ferhaoui a scăpat singur spre poarta adversă, dar – din poziție ideală – a trimis slab și portarului Gazului a reținut mingea. Tot francezul a executat o lovitură liberă din marginea careului mare, însă șutul său plasat a fost “barat” de goalkeeper-ul oaspeților.

În minutul 39, Podină s-a “debarasat” de trei apărători medieșeni, a centrat pentru Papp, numai că acesta a ratat – cu capul – ținta și a trimis în lateralul porții. Culmea, cu două minute înainte de pauză, medieșenii au deschis scorul la capătul unei faze care nu anunța nimic. Lukaj s-a trezit cu balonul săltat peste apărare, în zona punctului cu var, și l-a învins pe Szekely. Aceasta a fost prima și singura ocazie de gol a Gazului, fructificată cu succes de fotbalistul cu numărul trei.

După reluare, tot formația vizitatoare a fost mai periculoasă. Surugiu (‘50) – din lovitură liberă – a trimis în zid, pentru ca mai apoi, la faza imediat următoare, Ignat să rateze din 6 metri. Dejenii au fost aproape de egalare în minutul 69. Florin Blaj (intrat pe teren la pauză) a pasat excelent pentru Ferhaoui, în fața porții, numai că francezul a fost neinspirat și execuția sa în forță a ratat ținta.

În minutul 67, Kiș a făcut o gafă de zile mari în zona careului mare, Lukaj i-a furat balonul și l-a executat, cu un șut în forță, pe Szekely (2-0). Dejenii au replicat prin Kocsis (execuție plasată) și Itu (scăpat singur), însă Cristea a fost la post și a blocat poarta. Nici Papp (‘78) nu a fost mai norocos și lovitura sa de cap a fost respinsă în ultima clipă, la o fază în care Blaj l-a servit perfect în 6 metri.

Meciul s-a încheiat cu o bară a medieșenilor și cu golul lui Alex Papp. În al patrulea minut de prelungiri, Ferhaoui a centrat de pe partea stângă, iar fratele fostului stelist Paul Papp a trimis în ațe și a stabilit scorul final: 1-2.

FC Unirea Dej: 14. Szekely, 24. Podină, 6. Kovacs, 15. Ndi, 3. Plăian, 21. Nalați, 8. Itu, 18. Chiorean, 94. Ferhaoui, 11. Papp, 20. Boje. Rezerve: 1. Georgiu, 19. Popescu, 5. Blaj Al., 10. Blaj Fl., 39. Sabo, 7. Kocsis, 29. Kiș. Antrenor: Alpar Meszaros.

Gaz Metan Mediaș II: 30. Cristea, 8. Pleșa, 6. Băcilă, 5. Pop, 19. Jica, 15. Cristea, 20. Bîrza, 27. Surugiu, 10. Ignat, 7. Paul, 3. Lukaj. Rezerve: 1. Ciupercean, 29. Grădinar, 22. Gomos, 94. Socaci, 9. Mărginean, 90. Iorga. Antrenor: Dumitru Solomon.