VOLEI. Tricolorul LMV Ploiești – Unirea Dej 2-3. Dejenii au revenit de la 0-2! – FOTO

CS Unirea Tricolorul LMV Ploiesti (4)

CS Unirea Dej a câștigat, scor 3-2, meciul disputat în această după-amiază, în deplasare, în fața formației Tricolorul LMV Ploiești.

Înaintea acestui meci, CS Unirea Dej ocupa locul 9 în ierarhia Diviziei A1, cu trei puncte, toate obţinute în primele două etape, încheiate după cinci seturi, pierzând cu Tomis Constanţa (în Sala Sporturilor din Dej) şi câştigând cu CS „U” Cluj (în deplasare). Pentru elevii lui Ovidiu Macarie au urmat apoi două înfrângeri cu 0-3, cu Banatul Caransebeş şi cu Volei Municipal Zalău.

Partida din această după-amiază, disputată în Complexul Sportiv ”Tel George Junior” din Ploiești, a contat pentru cea de-a V-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin.

Ploieștenii au controlat în mare parte primul set și s-au impus cu 25-18. Dacă în prima rundă sportivii din Dej au pus probleme destul de serioase elevilor lui Marian Anton şi Mădălin Marinescu, nu la fel se poate spune și despre actul cu numărul doi. Gazdele au preluat în totalitate frâiele meciului, au turat motoarele și și-au adjudecat lejer setul, 25-13, îndreptându-se astfel spre o victorie în minimum de seturi.

Văzându-se în fața unei noi înfrângeri, dejenii s-au mobilizat exemplar și au dat tot ce au avut mai bun în runda a treia pentru ca la finalul acesteia să reușească să rămână în joc. După un final de set extrem de echilibrat, în care s-a mers umăr la umăr, uniriștii s-au impus cu 25-23. Cu un moral extrem de bun, elevii lui Ovidiu Macarie au pus stăpânire pe joc și, încet, dar sigur, au început să pună presiune pe adversar. Gazdele au făcut tot mai multe greșeli, iar dejenii au trimis meciul în decisiv, după 25-19 în setul patru.

În decisiv, experiența Unirii și-a spus cuvântul, scor 15-10, iar dejenii se întorc de la Ploiești cu două puncte obținute, după 3-2 cu Tricolorul.

Pentru dejeni urmează meciul de pe teren propriu cu SCMU Craiova.