VOLEI – Unirea Dej a cedat și în fața formației SCMU Craiova, scor 1-3 – VIDEO

Echipa de volei Unirea Dej a fost învinsă, astăzi, cu scorul de 3-1, pe teren propriu, de SCMU Craiova. Cu acceptul FR Volei, cele două formații au inversat gazda între tur și retur.

Partida de la Dej a contat pentru pentru a XXII-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin și a adus față în față pe Unirea Dej, ocupanta locului 10 în clasamentului Diviziei A1 la volei masculin, cu 17 puncte acumulate până în acest moment, și pe SCMU Craiova, ocupanta locului 3, cu 49 de puncte acumulate în acest sezon.

În debutul primului set cele două formații au mers umăr la umăr, dar craiovenii au reușit să se desprindă pe tabelă și să se impună la cinci puncte, 25-20. Cu Victor Lazăr absent de pe bancă și cu Marius Dascălu pe post de coordonator de pe margine – alături de secundul Tibi Szilagyi, dejenii s-au regrupat în actul secund și au preluat frâiele meciului pentru ca în final să își adjudece setul cu 25-22.

Din păcate pentru uniriști, greșelile tot mai dese au făcut diferența în setul trei, iar craiovenii nu i-au iertat: 25-13, spre stupefacția spectatorilor prezenți în număr destul de mare în Sala Sporturilor. Oltenii nu au redus ritmul, ba din contră, iar uniriștii au cedat și runda a patra, scor 25-19.

Unirea Dej – SCMU Craiova s-a încheiat 1-3, iar dejenii înregistrează o nouă înfrângere, înaintea începerii fazei a II-a a Diviziei A1, acolo unde echipele vor fi împărțite în două grupe valorice, 1-6 și 7-12, și vor disputa un ”minicampionat” de 10 etape, tur-retur.