VOLEI – Unirea Dej a pierdut meciul cu Știința Explorări Baia Mare, scor 1-3 (AMICAL)

Echipa de volei Unirea Dej a fost învinsă cu 3-1 de formația Știința Explorări Baia Mare, într-un meci de verificare disputat azi.

Aflată în plină campanie de pregătire a celei de-a doua părți a campionatului intern din Divizia A1 la volei masculin, CS Unirea Dej a stabilit disputarea a două meciuri amicale cu Știința Explorări Baia Mare, în acest sfârșit de săptămână.

Astăzi, de la ora 17, în Sala Sporturilor din Dej a fost programată prima partidă amicală dintre Unirea și formația maramureșeană. Oaspeții au controlat ostilitățile în primul set și s-au impus cu 25-18. Dejenii s-au regrupat în pauză, iar jocul lor a fost mai bun în actul secund. La capătul unei runde extrem de echilibrate, uniriștii au avut câștig de cauză, 25-23. Băimărenii au turat motoarele, au preluat treptat frâiele meciului și și-au adjudecat victoria cu 3-1, după 25-21 și 25-18 în ultimele două seturi.

În această partidă, Victor Lazăr și Tibi Szilagyi au putut să vadă la lucru și pe cei doi sportivi transferați în această pauză competițională: experimentatul universal Peter Nagy, fost jucător al formației REMAT Zalău și pe macedodeanul Darko Angelovksi, component al naționalei țării sale, sosit la formația de pe Valea Someșului pe postul de libero. Amândoi au intrat pe suprafața de joc din primul minut al jocului cu Baia Mare.

Cel de-al doilea meci de verificare se va disputa mâine, 14 ianuarie, de la ora 11, tot la Dej.

Vă reamintim, dejenii vor avea de disputat primul meci al anului 2017, din cadrul Diviziei A1 la volei masculin, pe data de 21 ianuarie, în deplasare, contra formației CS Volei Caransebeș.