VOLEI. Unirea Dej – Banatul Caransebeș 3-0 – FOTO/VIDEO

Unirea Dej-Banatul Caransebes volei (4)

Clubul de volei Unirea Dej a câștigat cu 3-0 meciul disputat pe teren propriu în compania formației CS VC Banatul Caransebeș.

Partida din Sala Sporturilor din Dej a contat pentru etapa a XVIII-a a Diviziei A1 la volei masculin. Oaspeții au avut un început mai bun de meci (1-0, 4-5, 5-7, 8-9), dar dejenii au reușit să egaleze la 10 și chiar să conducă la primul time-out tehnic, 16-12. După 20-16 și 23-19, primul set s-a încheiat 25-10.

Cele două echipe au mers umăr la umăr în debutul actului secund (2-1, 2-3, 5-6), însă uniriștii au turat motoarele și au avut câteva minute fantastice (8-7, 11-7, 16-10). Oaspeții au făcut mai multe schimbări pentru ”a aduce sânge proaspăt” și strategia chiar a dat roade: 17-12, 18-16, 18-18. Lazăr a cerut time-out pentru a își motiva elevii, dar tot voleibaliștii din Caransebeș au preluat conducerea (18-19, 18-20). Gemănariu a intrat pe teren în locul lui Didorciuc și dejenii și-au revenit în scurt timp, 21-20. Blocajul excelent ”semnat” de Dascălu și Coasă a dus scorul la 23-21, iar runda s-a încheiat 25-21.

Ultimul set a fost controlat, pe rând, de cele două echipe. Caransebeșul a condus cu 6-8 și 10-11, dar as-ul reușit de Danilo a schimbat soarta jocului. Unirea a preluat conducerea la al doilea time-out tehnic, 16-15, și a menținut un avans minim până la sfârșit. Gazdele au avut trei șanse de a închide meciul (24-23, 25-24, 26-25) și a tremurat la 26-27. În cele din urmă, după o oră și 20 de minute de joc, Unirea Dej – Banatul Caransebeș s-a încheiat 3-0, după ce în ultimul set tabela de marcaj a indicat 29-27.

Următorul meci al Unirii Dej are loc miercuri de la ora 17, tot în Sala Sporturilor din Dej, contra liderului Tomis Constanța.

Vezi AICI ce a spus imediat după meci Victor Lazăr, antrenorul Unirii Dej.