VOLEI. Unirea Dej – VCM LPS Piatra Neamț 3-0 – FOTO/VIDEO

Unirea Dej - Piatra Neamt volei masculin (1)

Clubul de volei Unirea Dej a câștigat cu 3-0 meciul disputat în această după-amiază, în Sala Sporturilor, contra formației VCM LPS Piatra Neamț. Meciul a contat pentru etapa XX a Diviziei A1.

Victor Lazăr a început meciul cu două surprize: Fuzeși și Imhoff s-au regăsit pe teren încă din primul minut de joc. Începutul meciului a fost destul de echilibrat (1-2, 3-3, 5-6, 7-6) și dejenii au avut o diferență minimă la primul time-out tehnic, 8-7. Oaspeții s-au văzut conduși cu 11-8, însă s-au mobilizat și au egalat la 13. Tot dejenii au controlat frâiele partidei și în partea a doua a rundei (16-15, 19-18, 22-20), iar la scorul de 24-23 Victor Lazăr l-a înlocuit pe Dascălu cu Ilic și acesta din urmă a punctat decisiv pentru 25-23.

Actul secund tot pe dejeni i-a găsit la conducere (3-2, 8-7, 11-9), însă voleibaliștii din Piatra Neamț și-au vândut destul de scump pielea (18-16, 21-19). As-ul lui Ilic la scorul de 22-19 a liniștit apele și uniriștii s-au impus și în acest set cu 25-22, ultimul punct fiind reușit de Didorciuc.

După fix o oră de joc a început și ultima rundă. Dascălu&Co. au păstrat în permanență un avans confortabil (8-4, 11-6, 14-10) și la al doilea time-out tehnic, 16-13, soarta partidei era aproape decisă. Ilic a reușit să puncteze spectaculos la cea mai disputată fază a partidei, la scorul de 18-16, uniriștii defilând mai apoi până la final: 20-16, 23-18, 25-19.

Unirea Dej – VCM LPS Piatra Neamț s-a încheiat 3-0, iar pentru uniriști urmează meciul de pe teren propriu cu Zalău.

Vezi AICI ce a spus după meci antrenorul Unirii Dej, Victor Lazăr.