EXCLUSIV. FC Unirea Dej – CS Oșorhei 1-2. Oaspeții au câștigat cu noroc – FOTO/VIDEO

Unirea Dej - CS Osorhei fotbal (38)

Clubul de fotbal Unirea Dej a pierdut cu scorul de 2-1 întâlnirea din această după-amiază cu CS Oșorhei. Oaspeții au deschis scorul după un fault la portar și și-au dublat avantajul în urma unui autogol al dejenilor. Partida de la Dej a contat pentru etapa cu numărul 22 a seriei a V-a din Liga a III-a.

Prima ocazie de gol le-a aparținut oaspeților, în minutul 2, când Trip a trimis peste poartă de la marginea careului mare. Cinci minute mai târziu, Hosu s-a ”debarasat” cu ușurință de fundașii centrali ai Unirii Dej, însă Blaga a intervenit la timp și a reușit să rețină balonul trimis de acesta. Băieșu a semnat prima ocazie de gol a gazdelor, șutul său de la 30 de metri fiind deviat de apărătorii Oșorheiului. În minutul 20, Plăian a centrat excelent pentru Moldovan, care a reluat cu capul din doi metri pe lângă poartă. O altă ocazie uriașă i-a aparținut lui Paul Bogdan. Găbruș a executat un corner de pe partea dreaptă, Paul Bogdan a lovit mingea cu capul, însă aceasta s-a scurs pe lângă poarta lui Hava.

Fotbaliștii din Oșorhei au reușit să deschidă scorul în urma unei faze controversate la care dejenii au cerut (pe bună dreptate) fault la portar. Pintea a reluat pe spate, în minutul 24, și a marcat pentru 1-0, moment în care fotbaliștii din Dej s-au năpustit asupra centralului pentru a-i cere explicații. Chiar și așa, tabela a rămas neschimbată. Până la pauză, doar Bene și-a încercat norocul cu un șut de la peste 35 de metri, iar Găbruș a fost la un pas de a marca după ce lovitura liberă executată de el nu a fost deviată de nimeni și s-a scurs puțin pe lângă poarta oaspeților. De cealaltă parte, Hosu s-a distrat cu Plăian și a trecut lejer de el, a centrat pentru Ban, care, din poziție excelentă, a trimis cu capul peste transversală.

La numai câteva secunde după reluare, Popa a driblat tot ce i-a ieșit în cale, a trimis puternic în Blaga, care a avut o intervenție fabuloasă, doar că mingea respinsă de el a lovit piciorul unui apărător dejean și a intrat în plasă. Fotbaliștii din Dej au încercat să reducă din handicap prin Paul Bogdan, al cărui șut din prima, de pe partea stângă, a fost reținut de goalkeeper-ul din Oșorhei. În minutul 63, Turcan a tras în forță de la mai bine de 35 de metri, dar Blaga a fost la post și a respins cu siguranță. Golul Unirii Dej a venit cu 4 minute înainte de final. Alex Papp, fratele fotbalistului Paul Papp de la Steaua, a dat o pasă senzațională către Moldovan, care l-a învins pe Hava din apropierea punctului cu var. Itu Cătălin putea aduce egalarea la faza imediat următoare cu un șut plasat de la aproximativ 16 metri, dar Hava a respins de sub transversală și și-a salvat echipa.

Unirea Dej – CS Oșorhei s-a încheiat 1-2, iar dejenii pierd încă trei puncte pe teren propriu. De menționat doar că antrenorul Unirii Dej, Gică Barbu s-a aflat în tribune, fiind suspendat, iar fotbalistul dejean Paul Papp (Steaua București) a venit și el la meci pentru a-l susține pe Alex, fratele său mai mic.

FC Unirea Dej: 33. Blaga, 5. Bene A., 13. Bud, 6. Kovacs, 3. Plăian, 20. Băieșu, 2. Cerquetani, 10. Găbruș, 7. Paul Bogdan, 17. Pocol, 9. Moldovan. Rezerve: 22. Sabo, 12. Coc, 14. Pop Fl., 4. Itu Cr., 18. Itu Cătălin, 8. Bene C., 11. Papp Alex. Antrenor: Gică Barbu.

CS Oșorhei: 1. Hava, 2. Turcan, 4. Pintea, 3. Pop Ș., 22. Selejan, 17. Magda, 8. Ban S., 10. Trip, 9. Popa, 13. Hosu, 24. Costea. Rezerve: 12. Deac, 20. Giura, 7. Ban Sorin, 18. Hering, 5. Malaiu, 15. Moise, 14. Lavrincsik. Antrenor: Rudolf Covacs.

Vezi o GALERIE FOTO de la meciul de fotbal de pe Stadionul Municipal din Dej pe pagina de facebook Dej24.ro.