Eveniment
Amenzile au curs gârlă la Dej. Zeci de șoferi au fost luați la ochi de polițiști

Publicat acum
6 secundepe

Marți, 9 septembrie, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Dej au desfășurat acțiuni cu caracter preventiv-reactiv, în sistem integrat, atât în mediul urban, cât și rural. La activități au participat efective din cadrul Biroului de Ordine Publică, Biroului Rutier, Secției 5 Poliție Rurală Dej, precum și jandarmi.
În urma verificărilor, au fost legitimate peste 120 de persoane și controlate 121 de autovehicule.
Totodată, au fost aplicate 76 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 30.000 de lei. Cele mai multe dintre acestea, respectiv 67, au vizat abateri la regimul rutier, fiind sancționate fapte precum nefolosirea centurii de siguranță, depășirea limitei legale de viteză, circulația cu inspecția tehnică periodică expirată, dar și alte nereguli constatate în trafic.
Pe lângă acestea, polițiștii au aplicat șapte sancțiuni conform Legii 61/1991, în valoare de 3.500 de lei, și două sancțiuni în baza OG 97/2005R privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români.
Ca măsuri complementare, a fost reținut un permis de conducere și patru certificate de înmatriculare.
Acțiunile au avut ca obiectiv principal creșterea gradului de siguranță publică, prevenirea faptelor antisociale și responsabilizarea participanților la trafic.
Citește și:
Gherla | Nu a oprit la semnalul polițiștilor și a fugit în zona râului Someș. Ce a făcut o femeie pentru a-l proteja
Mecanica jocului Plinko – cum funcționează piramida de pini, bilele și multiplicatorii
Femeie din Căianu Mic, agresată de soț. Individul a distrus mobilierul din casă și a spart luneta mașinii