Eveniment
Dej | Doi sub influența alcoolului, unul fără RCA. Unuia dintre ei îi lipseau și elemente de caroserie
Publicat acum
3 orepe

Ieri, în jurul orei 11:05, polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Dej au depistat în trafic un bărbat de 58 de ani, din municipiul Dej, în timp ce conducea un autoturism pe strada Crângului, aflat sub influența alcoolului.
În urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat o concentrație de 0,06 mg/l alcool pur în aerul expirat. În cauză, a fost aplicată sancțiune contravențională conform O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice.
Ulterior, în jurul orei 12:00, a fost oprit în trafic pentru verificări un tânăr de 24 de ani, din județul Harghita, în timp ce conducea un autoturism pe strada Nicolae Titulescu din Dej. În urma controlului efectuat, s-a constatat faptul că autoturismul nu avea poliță de asigurare obligatorie de răspundere civilă auto (RCA) valabilă. De asemenea, la examinarea vehiculului s-a constatat lipsa unor elemente de caroserie.
Șoferul a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 5.000 de lei, conform prevederilor O.U.G. nr. 195/2002, iar ca măsură complementară s-a dispus reținerea certificatului de înmatriculare și a plăcuțelor cu numărul de înmatriculare.
Apoi, în jurul orei 13:25, a fost depistat în trafic un bărbat de 56 de ani, din județul Arad, în timp ce conducea un autoturism pe strada Nicolae Titulescu, din Dej, aflat sub influența alcoolului. În urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat o concentrație de 0,08 mg/l alcool pur în aerul expirat. Conducătorul auto a fost sancționat contravențional, în conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice.













