Naţional
Benzina şi motorina se scumpesc de la 1 ianuarie 2021
Publicat acum
5 anipe

Benzina şi motorina se vor scumpi la pompă cu 6 bani pe litru începând de vineri, 1 ianuarie 2021, ora 00:00, ca urmare a majorărilor de accize operate conform Codului fiscal, transmite Agerpres.
Astfel, de la 1 ianuarie 2021, acciza pentru benzina fără plumb are o valoare de 1.827,13 lei pe mia de litri, în creştere de la 1.773,46 pe mia de litri, potrivit Ministerului Finanţelor.
De asemenea, pentru motorină, acciza creşte la 1.674,55/mia de litri, de la 1.625,37 lei pe mia de litri.
Aceste majorări vor determina o creştere de 6 bani, în medie, pentru preţul benzinei şi motorinei din benzinării, având în vedere că taxele (acciza şi TVA) reprezintă aproximativ jumătate din preţul final al acestor produse, arată calculele companiilor petroliere.
Cele mai mari lanţuri de benzinării de pe piaţa din România sunt OMV Petrom, Rompetrol, Lukoil, Mol, Socar şi Gazprom.
Citește și:

ACCIDENT la Mănăstirea. O mașină s-a izbit de stâlp, șoferul și un copil au fost răniți – FOTO

ACCIDENT în Dej, o mașină s-a făcut praf în gardul căminului militar. Alcoolemia indicată de etilotest – FOTO

DISPĂRUT dintr-o unitatea spitalicească de specialitate. Polițiștii din Gherla, sesizați – FOTO













