Conectează-te cu noi

Administraţie

A fost agreată, în linii mari, varianta finală a traseului drumului expres Cluj-Dej – FOTO

Publicat acum

pe

Consiliul Județean Cluj a fost astăzi gazda unei noi consultări publice care a avut drept scop agrearea, de către toate părțile interesate, a traseului optim aferent viitorului Drum Expres Cluj-Dej. 

M-am bucurat să constat faptul că toate părțile interesate au reușit să ajungă la un numitor comun și să agreeze, în linii mari, varianta finală a traseului drumului expres Cluj-Dej. La fel ca în cazul consultării publice precedente, am reiterat solicitarea de realizare a nodurilor rutiere și a conexiunilor aferente viitorului drum expres pentru fiecare comună de pe traseu. În plus, pe lângă acestea, am primit asigurări că vor mai fi amenajate două ieșiri suplimentare, la Aiton și Pata. Așteptăm definitivarea, de către proiectanți, a documentației tehnice aferente variantei de traseu agreate, astfel încât aceasta să intre în dezbaterea Comisiei Tehnice de Urbanism a Consiliului Județean”, a transmis Radu Rațiu, vicepreședintele CJ Cluj.

Realizată la solicitarea C.N.A.I.R. și desfășurată în prezența vicepreședinților Consiliului Județean Cluj, domnii Radu Rațiu și Vakar Istvan, a Arhitectului Șef al județului Cluj, respectiv a proiectanților și a primarilor U.A.T.-urilor clujene situate pe aliniamentul viitorului DX, consultarea publică a reprezentat etapa finală premergătoare demarării Studiului de Fezabilitate.

Reclamă
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

RECLAMĂ

PUBLICITATE

RECLAMĂ

PUBLICITATE

TU AI DAT LIKE?

ABONEAZĂ-TE PENTRU ȘTIRI VIDEO

PUBLICITATE

CAUTĂ CE TE INTERESEAZĂ

Web Doar pe Dej24.ro

DONEAZĂ

Dacă doriți să sprijiniți financiar Dej24.ro, CLICK pe butonul de mai jos pentru a dona orice sumă de bani.

PARTENER