Cele mai bune jucătoare de tenis din România

Tenisul este un sport care se bucură de tot mai multă popularitate în România, iar asta datorită faptului că în ultimii ani au apărut tot mai multe nume românești în clasamentul WTA.

Având un sportiv pe care să îl susțină, spectatorii urmăresc meciurile cu mai mult patos, iar de aceea este important să existe sportivi din România în toate sporturile.

Simona Halep a fost un bun ambasador al acestui sport cât timp a fost în topul celor mai bune jucătoare din lume, deschizându-ne apetitul pentru tenis, dar există și alte jucătoare de tenis din România de care trebuie să știi!

Top jucătoare românce de tenis

Chiar dacă pare că vremurile de glorie ale Simonei Halep în tenisul mondial au apus, asta nu înseamnă că nu mai există și alte sportive din România pe care trebuie să le urmărim.

De aceea, în rândurile următoare ne propunem să îți prezentăm care sunt cele mai bune jucătoare de tenis din România!

Vrei să descoperi care sunt sportivele românce pentru care merită să te uiți mai des la tenis?

Sorana Cîrstea

În momentul scrierii acestui articol, Sorana Cîrstea este de departe cea mai bine clasată româncă în clasamentul WTA.

În vârstă de 31 de ani, Sorana Cîrstea este poziționată pe locul 31 în clasamentul WTA.

Cea mai bună poziționare în clasamentul WTA a avut-o însă în 2013, atunci când era clasată pe locul 22.

De asemenea, trebuie să subliniem faptul că începând cu anul 2016, aceasta s-a situat mereu în top 100, ceea ce este o realizare de subliniat.

A câștigat patru turnee de tenis și a obținut câștiguri considerabile de-a lungul timpului, așa că merită susținută! De asemenea, Sorana Cîrstea a câștigat 5 turnee și la dublu, cel mai recent fiind turneul de la Lugano, câștigat în anul 2019.

Ana Bogdan

Următoarea sportivă româncă din topul 100 WTA este Ana Bogdan, cea care are aceeași vârstă precum Sorana Cîrstea.

În ciuda vârstei sale, Ana Bogdan pare a fi într-un moment bun al carierei, doar în 2022 ocupând o poziție mai bună în clasament.

De-a lungul carierei sale, Ana Bogdan a câștigat 5 dintre turneele la care a participat, 4 dintre ele fiind câștigate în ultimii 3 ani.

Prin urmare, putem spera că Ana Bogdan va fi învingătoare și în acest an la turneele la care participă. De aceea trebuie să îi ținem pumnii!

Jaqueline Cristian

Putem spune despre Jaqueline Cristian faptul că mai are suficient timp la dispoziție pentru a obține o clasare cât mai bună, însă la cei 26 de ani ai săi, aceasta a demonstrat deja că este o sportivă de top!

Aceasta ocupă locul 62 în clasamentul WTA, cea mai bună poziție înregistrată până acum, și a câștigat diferite turnee atât la simplu cât și la dublu. Mai precis, sportiva româncă a fost câștigătoare de 5 ori în turneele simple, iar la dublu a câștigat două turnee.

Suntem siguri că ascensiunea sportivei va continua și în următorii ani, așa că orice meci televizat ar trebui urmărit, astfel încât să beneficieze de toată susținerea noastră.

De asemenea, dacă vei citi în articolul Winner.ro păreri, vei descoperi că tenisul este unul dintre sporturile preferate printre români la pariuri sportive.

Dacă le vei solicita o părere acestora, cel mai probabil că și ei vor fi de acord cu noi, spunându-ți că Jaqueline Cristian este o sportivă cu care trebuie să ne mândrim!

Irina-Camelia Begu

Chiar dacă este departe de cea mai bună formă a sa, fiind situată pe poziția 126 în clasamentul WTA, Irina Begu a reprezentat de multe ori cu mândrie România în competițiile la care a participat.

Aceasta are o carieră impresionantă la cei 33 de ani ai săi! Cea mai bună poziționare a sa a fost locul 29, pe care s-a situat în 2016, însă dată fiind experiența sa foarte bogată, ne putem aștepta să producă surprize oricând.

Nu mai puțin de 9 titluri a câștigat Irina Begu la simplu, iar numărul turneelor câștigate la dublu este similar!

Elena Gabriela Ruse

În momentul scrierii acestui articol, Gabriela Ruse este calificată în optimi la turneul de dublu de la Wimbledon, ceea ce este o realizare pe care merită să o evidențiem.

Chiar dacă este situată doar pe locul 152, Gabriela Ruse a arătat că poate practica un tenis frumos, în 2021 aceasta fiind în top 100, ocupând locul 87. Tot în 2021 aceasta a câștigat primul său turneu la simplu, turneu care a avut loc la Hamburg.

De altfel, Gabriela Ruse pare că preferă meciurile de dublu, aceasta câștigând nu mai puțin de 4 turnee. Fiind o sportivă tânără, de doar 26 de ani, numeroase performanțe pot fi încă obținute de aceasta!

De-a lungul timpului, România a dat tenisului numeroase sportive de mare performanță și ne putem aștepta ca asta să se întâmple și în viitorul apropiat. Asta deoarece apar noi sportive tinere, care așteaptă să își construiască o carieră impresionantă!

Nume precum Anca Todoni, Miriam Bulgaru sau Ilinca Amariei reprezintă doar câteva dintre tinerele sportive din România care își fac loc timid în clasamentul WTA.