Social-Cultură
Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Dej, locul 2 pe județ la Evaluarea Națională
Publicat acum
9 anipe
de
Dorin Cociș
Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Dej ocupă cea de-a doua poziție într-un top al celor mai bune rezultate obținute de elevi la Evaluarea Națională 2016, potrivit datelor furnizate de Inspectoratul Școlar Județean Cluj.
Colegiul Naţional Emil Racoviţă rămâne şcoala din judeţul Cluj cu cele mai bune rezultate la Evaluarea Naţională.
Media obţinută de absolvenţii claselor a VIII-a a acestei unităţi de învăţământ este de 9,09, topul fiind completat de Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Dej cu o medie de 8,87.
La nivel rural, şcoala cu cele mai bune rezultate este cea din comuna Beliş. Copiii de aici au media generală de 7,59, ceea ce o plasează pe locul 27 în topul mediilor obţinute la nivelul şcolilor clujene.
În clasamentul şcolilor din mediul rural pe locul secund se află şcoala din comuna Mihai Viteazu, urmată de şcolile din Sânpaul, Țaga şi Finişel.
Topul celor mai bune şcoli ale judeţului Cluj a fost prezentat marţi de Inspectoratul Şcolar, în funcţie de notele obţinute de elevi la Evaluarea Naţională, fără să se ia în calcul şi rezultatele contestaţiilor făcute de absolvenţi.
Sursa – radiocluj.ro
Citește și:

Explozie în Dej | Pe lângă donații, Asociația ”Vă ajutăm din Dej” colectează materiale de construcții, instalații, geamuri

Dej24.ro, confirmat de Primăria Dej | Apartament temporar și bani pentru refacerea locuinței pentru familia rămasă fără casă

Bărbat beat la volan, depistat în flagrant între Dobricel și Dobric













