Suporterii din Dej, la meciul cu U Cluj: ”Ținutul secuiesc NU EXISTĂ”. Au intervenit POLIȚIȘTII! – VIDEO

tinutul secuiesc

”Nimeni Alții”, suporterii Unirii Dej au afișat, ieri, la meciul cu ”U” Cluj, două bannere cu mesaje acide la adresa ministrului Tineretului și Sportului, Elisabeta Lipă.

Sala Sporturilor Dej a găzduit, ieri după-amiază, cu începere de la ora 18, meciul de volei masculin dintre Unirea și Universitatea Cluj. ”Ținutul secuiesc nu există” și ”Interzicerea imnului de stat = trădare națională” au fost cele două mesaje afișate de ”Nimeni Alții”, suporterii Unirii care încurajează clubul de pe Valea Someșului la toate meciurile (minutul 0:27, pe video). Tot atunci, în debutul partidei, cei aproximativ 20 de suporteri au intonat Imnul Național al României (min. 0:43), în aplauzele spectatorilor prezenți în Sala Sporturilor din Dej.

Prin această acțiune, fanii dejeni au protestat la adresa ministrului Tineretului și Sportului, Elisabeta Lipă, care a solicitat federaţiilor respectarea legislaţiei care interzice intonarea Imnului Naţional înaintea competiţiilor sportive interne. Vă reamintim, scandalul a izbucnit după ce la meciul de baschet feminin Sf. Gheorghe-”U” Cluj, după imnul României, fanii gazdelor au cântat imnul Ţinutului Secuiesc, moment în care jucătoarele ”șepcilor roșii” şi-au continuat încălzirea, fiind huiduite de suporterii echipei gazdă.

Bannerul ”Ținutul secuiesc nu există” s-a aflat pe gardul peluzei din Dej doar câteva minute pentru că un polițist local s-a deplasat la galerie și le-a cerut tinerilor să dea jos bannerul (min. 2:43). ”A venit la noi și ne-a spus să îl dăm jos, că cine suntem noi să ne dăm cu părerea, că de ce facem acuzații?!”, ne-a mărturisit un tânăr din galerie. Chiar și așa, la sfârșitul meciului, suporterii Unirii au reafișat mesajul.

VOLEI – Unirea Dej a pierdut meciul cu Știința Explorări Baia Mare, scor 1-3

Echipa de volei Unirea Dej a fost învinsă cu scorul de 3-1, pe teren propriu, de formația Știința Explorări Baia Mare.

Dincolo de rivalitatea tradițională dintre cele două formații, partida de ieri după-amiază din Sala Sporturilor Dej a avut ca miză ocuparea locului 8 la finalul campionatului. Toate cele trei partide disputate în acest sezon între cele două formații s-au încheiat cu scorul de 3-2 în favoarea gazdelor (două victorii pentru Explorări Baia Mare și una pentru Unirea Dej).

Primul set – care s-a întins pe parcursul a 27 de minute – a fost adjudecat de oaspeți, scor 17-25, pentru ca dejenii să egaleze apoi la unu pe tabelă, după un al doilea set controlat în totalitate de ei (8-6, 12-10, 16-12, 18-13, 23-18, 25-20). Runda a treia a fost destul de echilibrată, cu răsturnări de scor, (4-2, 8-7, 9-11, 12-12, 14-16), însă câștig de cauză au avut în final oaspeții, 21-25. Cu același scor s-a încheiat și actul cu numărul trei, astfel că Știința Explorări Baia Mare s-a impus cu 3-1 și a obținut toate cele trei puncte puse în joc.

Partida de la Dej a fost arbitrată de Mihai Coman și Alexandru Prodana, în timp ce Marian Păușescu (toți din București) a fost observator din partea Federației Române de Volei (FRV).

Înaintea acestei confruntări, CS Unirea Dej ocupa a doua poziție în clasamentul locurilor 7-12, cu 48 de puncte acumulate, în vreme ce sportivii de la Știința Explorări Baia Mare se aflau pe cea de-a treia poziție, cu 42 puncte strânse.

Continuă să citești

FOTBAL – FC Unirea Dej, învinsă la limită de Gaz Metan Mediaș II

Echipa de fotbal Unirea Dej a suferit o nouă înfrângere, scor 0-1, în deplasare, în compania formației Gaz Metan Mediaș II.

Meciul – care s-a disputat ieri după-amiază, cu începere de la ora 17, pe terenul din Mediaș – a contat pentru etapa a XXIII-a a seriei a V-a din Liga a III-a. În ciuda unui joc destul de bun, elevii lui Mircea Bolba au înregistrat o nouă înfrângere în acest sezon. Edinho Junior a marcat singurul gol al partidei, cu două minute înainte de finalul primei reprize, și a adus victoria Gazului.

În celelalte meciuri ale zilei de ieri s-au înregistrat următoarele rezultate:

Metalurgistul Cugir – Industria Galda 2-3
Andrei Făgărăşanu (10), Marian Codrea (60) / Daniel Lupşan (15 – pen., 39), Alexandru Costea (90+1)
Sănătatea Cluj – Viitorul Ghimbav 3-0
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
Unirea Alba Iulia stă.

Astăzi se dispută:
Avântul Reghin – Performanţa Ighiu
ACS Fotbal Comuna Recea – CFR Cluj 2
CS Iernut – Unirea Tăşnad
FC Avrig – Universitatea Cluj

VOLEI | CS Unirea Dej – Științei Explorări Baia Mare, meci cu MIZĂ MARE! Câștigătoarea termină campionatul pe locul 8

Clubul de volei Unirea Dej va întâlni mâine după-amiază, la Sala Sporturilor din Dej, formația Știința Explorări Baia Mare într-un meci care va stabili ocupanta locului 8 la finalul campionatului.

Partida se va disputa mâine, 20 aprilie, cu începere de la ora 18:00, în Sala Sporturilor din Dej, iar câștigătoarea meciului va termina pe locul 8 campionatul.

Înaintea acestei confruntări, CS Unirea Dej ocupă a doua poziție în clasamentul locurilor 7-12, cu 48 de puncte acumulate, în vreme ce sportivii de la Știința Explorări Baia Mare se află pe cea de-a III-a poziție, cu 42 puncte strânse până acum.