SURPRIZĂ – CS Unirea Dej, învinsă cu 3-0 de ”U” Cluj, pe teren propriu – FOTO/VIDEO

unirea-u-cluj-volei-divizia-a1-2Echipa de volei Unirea Dej a pierdut cu 3-0, pe teren propriu, în fața Universității Cluj, în prima etapă a Diviziei A1.

Primul set a fost destul de echilibrat (1-2, 4-3, 4-5, 7-8), iar cele două formații au mers umăr la umăr (8-11, 13-13, 16-15, 17-19). Pe final, oaspeții s-au desprins la trei puncte (21-23) și chiar dacă dejenii au revenit pentru scurt timp (24-24), tabela de marcaj a indicat 26-24 pentru ”U” Cluj.

Actul secund a debutat cu un joc mai bun făcut de gazde (4-3, 6-3, 7-5, 11-8, 13-9), astfel că la al doilea time-out tehnic elevii lui Victor Lazăr și Tibi Szilagy conduceau cu 16-13. Clujenii au turat motoarele, au egalat la 17, iar apoi s-au distanțat considerabil (18-21, 20-24) și s-au impus la trei puncte, 25-22, stârnind rumoare în Sala Sporturilor din Dej.

Ultima rundă a fost la discreția oaspeților (7-10, 11-13, 12-16, 13-18), iar în final ”șepcile roșii” și-au adjudecat setul cu 25-18 și au câștigat meciul de la Dej cu 3-0, o victorie surprinzătoare, mai ales că uniriștii erau favoriți înaintea acestei confruntări.

De menționat că ”Nimeni Alții” – suporterii Unirii Dej, aflați în peluză – au afișat un banner la începutul meciului (”De 1 an echipa orașului o susținem neîncetat”) și au aruncat cu role de hârtie pe teren pentru a marca aniversarea lor.