Unirea Dej a obținut un punct cu Tomis Constanța, scor 2-3 – FOTO/VIDEO

Unirea Dej-Tomis Constanta volei masculin (1)

Clubul de volei Unirea Dej a pierdut cu 3-2 meciul disputat în această după-amiază cu Tomis Constanța. Partida din Sala Sporturilor din Dej a contat pentru etapa a XIX-a a Diviziei A1 la volei masculin.

Meciul a început destul de echilibrat (0-1, 2-1, 3-2, 4-5), însă oaspeții s-au desprins la primul time-out tehnic, 4-8, și au preluat conducerea meciului (4-11, 5-13, 6-16). La 7-19, Lazăr a cerut time-out, însă nu a mai putut schimba nimic, soarta setului fiind deja decisă (8-20, 9-21, 9-23), 10-25.

Dejenii s-au mobilizat în pauza dintre seturi (2-1, 4-2, 7-4) și au reușit să își surprindă adversarul prin jocul prestat (9-4, 12-7, 15-8). Antrenorul constănțenilor l-a scos de pe teren pe Aciobăniței, însă jocul echipei sale nu a suferit modificări (18-9, 20-14). Janic a reintrat pe teren în locul lui Vologa, Laza a trimis o minge importantă în fileu, și la capătul a 45 de minute de joc setul a fost câștigat de dejeni, 25-18.

Liderul Diviziei A1 a debutat în forță în runda trei (0-3, 0-4, 2-6). Oaspeții au păstrat un avantaj confortabil pe tabelă (2-8, 6-10, 7-14) și, deși Lazăr l-a trimis pe teren pe Imhoff – în locul lui Ilic -, jocul dejenilor nu s-a îmbunătățit prea mult (7-16, 9-16, 12-21), constănțenii impunându-se cu 15-25.

Antrenorul Unirii a anunțat încă de dinaintea meciului că un punct este mulțumitor contra campioanei României, însă, după primele 3 acte disputate, aproape nimeni nu mai credea în succesul gazdelor. Dascălu&Co. au turat motoarele (6-2, 8-4, 9-5) și nimic nu a mai stat în calea lor (10-5, 12-7, 14-9). Cu un avantaj de 6 puncte la al doilea time-out tehnic, uniriștii au jucat cu încredere (19-12) și s-au impus cu 25-18.

În ”decisiv”, experiența și-a spus cuvântul (1-2, 2-5, 3-6) și dejenii nu au mai putut face nimic pentru a provoca prima înfrângere a campioanei României la volei masculin. Constănțenii ”și-au făcut de cap” (4-9, 5-11) și setul s-a încheiat 5-15, tabela de marcaj indicând la final Unirea Dej – Tomis 2-3.

Etapa următoare, sâmbătă, Unirea Dek primește vizita voleibaliștilor din Piatra Neamț.

Vezi AICI ce a spus imediat după meci antrenorul Unirii Dej, Victor Lazăr.