Unirea Dej – Explorări Baia Mare 3-1. Meci spectaculos în Sala Sporturilor – GALERIE FOTO

Unirea Dej - Explorari Baia Mare volei (9)

Meci de infarct în Sala Sporturilor din Dej! Unirea s-a impus cu scorul de 3-1 în fața formației Explorări Baia Mare și a câștigat tradiționalul derby dintre cele două echipe.

Meciul de la Dej a contat pentru etapa a XIV-a a Diviziei A1 la volei masculin. Băimărenii au început mai bine partida (0-1, 1-3, 3-7) și au condus la primul time-out tehnic, 4-8. Noul transfer al dejenilor, Imhoff a fost scos de pe teren și înlocuit cu Ilic, însă jocul Unirii nu s-a îmbunătățit prea mult (10-16, 12-17, 14-18). Pe teren a intrat și Gemănariu, dar soarta primului set era decisă: 14-21, 14-23, 15-25.

Didorciuc a reintrat pe teren în actul secund, dar chiar și așa oaspeții au avut un start mai bun: 0-3, 1-4, 3-5. Dejenii au revenit fabulos și au profitat de câteva greșeli personale ale băimărenilor (prima lor minge în fileu a venit în setul 2!, 4-6), preluând conducerea meciului, 10-9. După câteva mingi extrem de echilibrate (11-10, 11-12, 14-13, 14-15), uniriștii s-au desprins la 3 puncte, 19-16, Didorciuc fiind omul finalului de set. În cele din urmă, runda s-a încheiat 25-19 pentru gazde.

În setul cu numărul 3 elevii lui Victor Lazăr și Tibor Szilagyi au dat tot ce au avut ei mai bun și au condus frâiele meciului încă din debut: 5-4, 8-6, 12-8.  As-ul lui Ilic, la scorul de 15-10, a fost extrem de gustat de publicul prezent în Sala Sporturilor. Același voleibalist s-a remarcat pe finalul rundei (18-12, 20-13), încheiate în cele din urmă 25-18.

Începutul ultimului set a fost dezastruos pentru gazde: 0-3, 1-4, 1-6, 2-8. Încet, dar sigur, dejenii au reintrat în joc, au turat motoarele (11-15, 12-15) și au recuperat miraculos 6 puncte avans ale oaspeților (de la 8-14 la 15-16). Disputa s-a echilibrat apoi și mai tare, voleibaliștii celor două formații mergând umăr la umăr (15-16, 16-18, 19-19). Finalul partidei a fost extrem de tensionat (21-21, 22-21, 23-23), uniriștii impunându-se greu cu 25-23. După aproape două ore de joc, tabela de marcaj indica: Unirea Dej – Explorări Baia Mare 3-1.

Unirea Dej: Dascălu, Imhoff, Miroslavevic, Coasă, Didorciuc, Dincă, Kantor (libero). Au mai jucat: Ilic și Gemănariu. Antrenori: Victor Lazăr și Tiberiu Szilagyi.

Explorări Baia Mare: Râpeanu, Hilarius, Graham, Socaciu, Bălhăceanu, Suson, Balog (libero). Au mai jucat: Răileanu, Klanac, Olar (libero). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Meciul a fost arbitrat de Alin Mateizer din Ploiești și Florin Dragomir din București, observator al Federației Române de Volei (FRV) fiind Ovidiu Florea din București. În Sala Sporturilor din Dej s-au aflat peste 400 de spectatori, atât dejenii, cât și băimărenii având parte de sprijinul galeriilor.

În etapa următoare Unirea Dej se deplasează la Șimleu Silvaniei unde întâlnește Phoenix. Meciul are loc miercuri, 4 februarie, de la ora 18.